Metodika trestů

 

Zásady postupu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže při uložení trestu a stanovení jeho výše za porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže (Metodika trestů)

Účelem Metodiky trestů je zvýšení předvídatelnosti a transparentnosti postupu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže při ukládání trestů fyzickým osobám, podnikajícím fyzickým osobám a právnickým osobám jako soutěžitelům a orgánům veřejné správy za různé přestupky dle zákona č. 143/2001 Sb., o ochraně hospodářské soutěže, ve znění pozdějších předpisů, a rovněž umožnění dostatečně citelného postihu nejzávažnějších protisoutěžních jednání, předně v podobě tvrdých kartelů. Tím by měl být posílen nejen odstrašující efekt proti jejich uzavírání, ale i atraktivita využívání leniency programu a schopnost Úřadu odhalovat a prokazovat již existující kartely. Aktualizace pravidel uvedených v tomto dokumentu je reakcí na nastalé změny v právní úpravě, vývoj správní praxe, judikatury a potřebu, aby Úřadem vyměřené sankce co nejúčinněji plnily své funkce.

Metodika trestů vymezuje faktory rozhodující pro stanovení výše trestu a způsob výpočtu jeho výše, čímž soutěžitelům, jejich sdružením a orgánům veřejné správy poskytuje základní rámec pro posouzení, jakému trestu mohou čelit v případě porušení soutěžního zákona. Konkrétně zpřesňuje dosavadní přístup Úřadu k ukládání pokut a zcela nově výslovně upravuje postup, kritéria a úvahy, jež Úřad používá při ukládání sankcí orgánům veřejné správy, sdružením soutěžitelů a souběžnému ukládání trestu pokuty a zákazu plnění veřejných zakázek a poskytování veřejných služeb v přepravě cestujících.

Další novinkou je i navýšení pokut za nejzávažnější protisoutěžní jednání, mezi které se řadí cílové horizontální dohody (týkající se cen, dělení trhu, omezování produkce a tzv. bid rigging), zneužití dominantního postavení a nesplnění uložených závazků či opatření. Základní rozpětí, v němž bude určeno procento výchozí hodnoty tržeb, je nově stanoveno u velmi závažných přestupků v rozmezí 10 až 30 % (dříve 5 až 15 %); u závažných a méně závažných přestupků zůstává rozpětí totožné jako v původním znění metodiky, a to 3 až 5 % a do 5 %. S ohledem na závažnost tvrdých kartelů lze očekávat, že se Úřad v těchto případech bude pohybovat v horní polovině nově vymezeného rozmezí.

Původní znění Metodiky trestů (stará metodika) byla účinná od 24. 4. 2018 do 31. 12. 2023, její úplné znění naleznete zde. Původní metodika se nadále bude uplatňovat ve správních řízeních o přestupcích spáchaných před 1. 1. 2024.

Revidovaná Metodika trestů je účinná od 1. 1. 2024 a uplatní se na všechny přestupky spáchané po tomto datu, tedy po 1. 1. 2024. Úplný text Oznámení naleznete zde.

 

 

cs | en
+420 542 167 111 · posta@uohs.gov.cz