Sídlo ÚOHS

Zaměstnanci Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže se na jaře 2008 dočkali. Sedmnáct let od vzniku antimonopolního úřadu všichni konečně sdílejí jednu střechu nad hlavou a mohou tak v klidu pracovat. Je to určitě potěšující zpráva i pro širokou veřejnost, protože různá pracovní setkání, odborné semináře a další akce je tak možné pořádat ve vlastní budově ÚOHS. Od počátku své existence sídlil totiž antimonopolní úřad v pronajatých prostorách Ústavního soudu. Nezbytnost řešení tohoto nevyhovujícího stavu byla stále zřejmější, nicméně teprve s nástupem Martina Peciny do funkce předsedy v září 2005 byly zahájeny konkrétní kroky. Úřad pak bezúplatně získal objekt po Armádě ČR na třídě Kpt. Jaroše v Brně, což bylo nejhospodárnější z možných řešení. Čtyřpodlažní budova postavená v roce 1904 sloužila až do roku 1945 jako penzionát pro žákyně školy německého vzdělávacího spolku Brünner Frauenerwerb-Verein. V pozdějších letech jej využívala Armáda ČR, naposledy městská vojenská správa.


S rekonstrukcí historické budovy se započalo koncem září roku 2006 a již v dubnu následujícího roku se do nových prostor nastěhovali první zaměstnanci. Přístavba nové administrativní budovy, která přes svůj moderní vzhled tvoří harmonický celek s historizujícím slohem "staré" části, pak započala v červenci 2007.


„Poprvé v sedmnáctileté historii naší instituce máme vlastní sídlo pro všechny zaměstnance a nyní konečně i s potřebným zázemím,“ uvedl na slavnostním zahájení provozu kompletně dokončeného sídla ÚOHS jeho tehdejší předseda Martin Pecina. V této souvislosti označil uplynulá léta za období hledání jak formy, tak i zázemí. „Antimonopolní úřad je v současné době nezávislou institucí s vysokým stupněm autonomie a věřím, že dnes i s vysokou prestiží a pověstí,“ dodal předseda ÚOHS.


Slavnostního otevření nového sídla se zúčastnila celá řada významných hostů, mezi nimiž nechyběl předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, veřejný ochránce práv Otakar Motejl či první předseda ÚOHS a bývalý ministr pro hospodářskou soutěž Stanislav Bělehrádek. Ze slovenské metropole Bratislavy pak přijela tehdejší předsedkyně Protimonopolného úradu SR Danica Paroulková a také vůbec první předseda československého Federálního úřadu pro hospodářskou soutěž Imrich Flassik.
U příležitosti zahájení provozu nového sídla zpracoval Odbor vnějších vztahů ÚOHS publikaci s názvem Úřad pro ochranu hospodářské soutěže – historie, fakta, svědectví, která čtivým způsobem přibližuje nejen historii Úřadu či dějiny hospodářské soutěže od nejstarších dob, ale i například historii budovy a ulice, na níž sídlo antimonopolního úřadu stojí.

 

Slavnostní přestřižení pásky při otevírání nové budovy ÚOHSSlavnostní přestřižení pásky do nové budovy ÚOHS provedli (zleva) ombudsman Otakar Motejl, předsedkyně Protimonopolného úradu SR Danica Paroulková, předseda ÚOHS Martin Pecina, první předseda českého anitmonopolního úřadu Stanislav Bělehradek a předseda Ústavního soudu ČR Pavel Rychetský.

Fotogalerie

cs | en
+420 542 167 111 · posta@uohs.cz