Medaile udělované Úřadem
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže uděluje na základě nařízení vlády č. 197/2021 medaili za přínos hospodářské soutěži a veřejnému zadávání, a to za dlouhodobý přínos či mimořádný počin v oblasti ochrany hospodářské soutěže nebo zadávání veřejných zakázek.
Medaile za přínos hospodářské soutěži byly uděleny těmto osobnostem:
6. 11. 2024 profesoru Ioannisu Lianosovi
9. 11. 2023 docentu Michalu Petrovi
Docent JUDr. Michal Petr, PhD., je v současné době vedoucím Centra pro soutěžní právo a rovněž vedoucím Katedry mezinárodního a evropského práva Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Ve své činnosti se zaměřuje na ekonomické aspekty evropské integrace, zejména pokud jde o právo hospodářské soutěže, státní podporu, veřejné zakázky a regulaci síťových odvětví. Zkušenosti v těchto oblastech získal díky svému působení u Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v letech 2011 a 2012 a zejména na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, kde byl zaměstnán od roku 2003 jako ředitel Legislativně právního odboru a v letech 2010–2015 jako místopředseda Úřadu.
9. 10. 2022 Margrethe Vestager,
výkonné místopředsedkyni Evropské komise a komisařce pro hospodářskou soutěž, jako uznání její role při utváření evropské politiky hospodářské soutěže.
Medaili předal komisařce předseda Petr Mlsna v předvečer Evropského soutěžního dne organizovaného Úřadem v Praze, v Míčovně Pražského hradu.
19. 5. 2022 Davidu Rausovi
JUDr. David Raus, Ph.D., působí řadu let jako soudce správního senátu Krajského soudu v Brně a v rámci justice byl jedním z prvních, který se začal specializovat na problematiku hospodářské soutěže a veřejných zakázek. Od té doby se stal autorem stovek rozsudků, které formují výklad soutěžních i zakázkových pravidel. Výrazným způsobem tak ovlivňuje rozhodovací praxi Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. David Raus je rovněž významným autorem odborné literatury, zejména komentářů k zákonům.
10. 11. 2021 Stanislav Bělehrádkovi a profesoru Josefu Bejčkovi
Ing. Stanislav Bělehrádek stál v roce 1991 u zrodu tehdejšího Českého úřadu pro hospodářskou soutěž jako jeho první předseda a v letech 1992-1995 pak jako ministr v čele ministerstva pro hospodářskou soutěž, do něhož se Úřad transformoval. Po zániku ministerstva byl v roce 1996 jmenován do čela Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a v této funkci setrval až do roku 1998, kdy byl zvolen senátorem. Během svého působení v čele ÚOHS a jeho přímých předchůdců se zasloužil o organizační vybudování Úřadu a jeho personální a majetkové zajištění. Pod jeho vedením došlo k nastartování rozhodovací praxe v oblasti hospodářské soutěže a od roku 1995 i v oblasti dozoru nad zadáváním veřejných zakázek. Byly navázány intenzivní kontakty s mezinárodními organizacemi i zahraničními soutěžními úřady, které napomáhaly nově vzniklému českému soutěžnímu regulátorovi zkvalitňovat právní úpravu i kultivovat rozhodovací praxi. Svou dlouholetou praxi Stanislav Bělehrádek zúročil také jako člen rozkladové komise předsedy ÚOHS, v níž působil ještě po roce 2010.
Profesor JUDr. Josef Bejček, CSc., je významným českým odborníkem na právo hospodářské soutěže působícím na katedře obchodního práva Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. V letech 1995–2001 zastával funkci děkana. Je členem rozkladové komise ÚOHS od samého počátku její existence a pracoval v řadě komisí připravujících návrhy nových právních předpisů (mj. občanského zákoníku, zákona o ochraně hospodářské soutěže, zákona o zadávání veřejných zakázek) a působí také jako rozhodce Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře České republiky a při Agrární komoře České republiky. Byl přítomen jako soudní znalec u mnoha významných mezinárodních arbitráží.