Metodické dny
Metodické dny jsou pravidelná setkání pořádaná Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže ve spolupráci se společností EVERESTA, která jsou určena pro experty v dané oblasti a odbornou veřejnost. Každý metodický den je zaměřen na specifické téma, jež je vybráno zejména v souvislosti se změnami legislativy nebo na základě zkušeností z rozhodovací praxe.
Od pořátku roku 2024 jsou metodické dny pořádány nejen v oblasti veřejného zadávání, ale i veřejné podpory a hospodářské soutěže. Novou podobu zajišťuje Úřad ve spolupráci s externím dodavatelem, který odpovídá za vyšší kvalitu obrazu i zvuku online přenosu a možnost zpětného přehrání. Oficiální web "nových" metodických dnů najdete zde: https://www.metodickednyuohs.cz/
NOVÝ METODICKÝ DEN Č. 5 - 17. 9. 2024
Zadávání veřejných zakázek: Doporučení a varování optikou současného rozhodování II.
Navazujeme na metodický den č.4, můžete se tak těšit na témata o problematice spojené s hodnocením nabídek včetně elektronické aukce, institutu zrušení zadávacího řízení a také na informace pojící se změnou zadávacích podmínek:
- změny zadávacích podmínek – Jaké jsou povinnosti zadavatele co se týče žádostí o vysvětlení zadávací dokumentace? Za jaké situace se již o změnu zadávacích podmínek jedná a za jaké ještě nikoliv? Lze podat námitky proti neprodloužení lhůty pro podání nabídek i po konci této lhůty? Jaké jsou lhůty pro vysvětlení a změny zadávací dokumentace při aplikaci „zkrácení“ lhůty pro podání námitek? …
- hodnocení nabídek a elektronická aukce – Co všechno lze hodnotit? Na co si má zadavatel dát pozor při hodnocení „na kvalitu“? Může se zadavatel při vyhodnocení nabídek odchýlit od pravidel stanovených v zadávací dokumentaci? Na co je dobrá elektronická aukce? …
-
zrušení zadávacího řízení – Jaké okolnosti mohou vést zadavatele ke zrušení zadávacího řízení? Jaké reálné možnosti obrany má dodavatel, který se zrušení zadávacího řízení snaží zabránit? Jaké konkrétní situace si lze představit pod důvody hodnými zvláštního zřetele, pro které nelze po zadavateli požadovat, aby v zadávacím řízení pokračoval? Může být zadavatel nucen pokračovat v zadávacím řízení i přesto, že zadávací podmínky byly stanoveny v rozporu se zákonem? …
Podrobnosti a registraci najdete na internetové stránce metodických dnů:
https://www.metodickednyuohs.cz/novinky/zadavani-verejnych-zakazek-ii-br-metodicky-den-c-5-br-17-9-2024#
Nový metodický den č. 4 - 12. 6. 2024
Zadávání veřejných zakázek: Doporučení a varování optikou současného rozhodování I.
Metodický den bude zaměřen na vybrané aspekty přípravy zadávacích podmínek i samotného průběhu zadávacího řízení, ohledně nichž se na Úřad v poslední době obrací stále více zadavatelů i dodavatelů. Konkrétně se jedná o následující instituty týkající se kvalifikace, hodnocení a smluvních podmínek:
- objasnění/doplnění nabídky, změna kvalifikace účastníka zadávacího řízení a tzv. self-cleaning – Kde jsou meze toho, co může zadavatel žádat v rámci objasnění nabídky? Může dodavatel sám zadavateli zaslat objasnění nabídky? Je možné nově začlenit do nabídky poddodavatele, nebo jde o zakázanou materiální změnu nabídky? Za jakých podmínek lze připustit změnu kvalifikace oznámenou dodavatelem? Co mám jako dodavatel prokazovat při self-cleaningu/jaké aspekty mám jako zadavatel brát v potaz?
- mimořádně nízká nabídková cena – Jak má zadavatel přistupovat k upozornění na MNNC u vybraného dodavatele? Musí zadavatel v souvislosti s MNNC zkoumat riziko porušení všech právních předpisů? Lze v rámci žádosti o objasnění MNNC žádat rozpad cen poddodavatelů? Lze podávat námitky pouze proti žádosti o zdůvodnění MNNC?
- smluvní podmínky – Je problém, pokud zadavatel nestanoví fixní termín zahájení plnění? Jsou meze stanovování smluvních pokut? Co když zadavatel nebude smluvní pokuty vymáhat? …
Další podrobnosti a registraci najdete na internetové stránce Metodických dnů: https://www.metodickednyuohs.cz/aktualne-pripravujeme/zadavani-verejnych-zakazek-i-br-metodicky-den-c-4-br-12-6-2024
Nový metodický den č. 3 - 20. 3. 2024
Novela zákona o ochraně hospodářské soutěže
V návaznosti na novelu soutěžního zákona a v zájmu vyšší transparentnosti a předvídatelnosti postupu Úřadu při vymáhání soutěžního práva vydal Úřad celkem šest soft law dokumentů. Oznámení o narovnání, Oznámení o alternativním řešení soutěžních problémů, Oznámení o de minimis a Oznámení o leniency začala být účinná současně se zákonem. Oznámení o compliance programech a Oznámení o postupu při uložení trestu a stanovení jeho výše pak od počátku roku 2024. Právě tyto nejnovější metodické dokumenty budou dalším z témat metodického dne, kdy zástupci Úřadu podrobně představí jednotlivé změny a vysvětlí, proč k nim Úřad přikročil.
Další podrobnosti a registraci najdete na: https://www.metodickednyuohs.cz/uvod/novinky/novela-zakona-o-ochrane-hospodarske-souteze-br-20-3-2024
Zaregistrovaní účastníci mohou dopředu zaslat svoje dotazy k tématu metodického dne na e-mail: romana.skacelova(at)uohs.cz Naši přednášející se budou snažit položené dotazy v rámci svého výkladu reflektovat.
Nový metodický den č. 2 - 24. 1. 2024
Pravidla veřejné podpory v roce 2024
Problematika veřejné podpory se týká každého subjektu, který nakládá s veřejnými prostředky, ať už v podobě poskytování dotací, zvýhodněných úvěrů, odpuštění povinných plateb, prodeje veřejného majetku za zvýhodněnou cenu či pronájmu např. obecního či krajského majetku za symbolický poplatek. V rámci rozhodování, jakým způsobem budou tyto prostředky využity či použity, musí takový subjekt zohledňovat pravidla veřejné podpory. V prvé řadě si musí vyhodnotit, zda dochází k naplnění definičních znaků veřejné podpory. Pouze pokud jsou všechny čtyři znaky splněny současně, jedná se o veřejnou podporu ve smyslu čl. 107 odst. 1 Smlouvy o fungování Evropské unie. V takovém případě je třeba zvolit vhodnou výjimku ze zákazu veřejné podpory, která umožní podporu poskytnout.
V rámci metodického semináře se budeme věnovat dvěma z takových výjimek, a sice obecnému nařízení o blokových výjimkách, tzv. GBER, a dále podpoře de minimis. Shrneme základní informace o obou výjimkách, a protože v nedávné době došlo také k jejich významnějším změnám, poskytneme v rámci semináře přehled nejdůležitějších změn. Chybět nebudou ani praktické příklady a ukázky, které napomohou lépe porozumět a dostát všem požadavkům pravidel pro veřejnou podporu.
Metodický seminář je určen nejen všem poskytovatelům a příjemcům podpory, ale také žadatelům o podporu, zástupcům odborné veřejnosti a vlastně všem, kteří se o problematiku veřejné podpory zajímají či je pro ně novinkou a chtějí se v této oblasti zorientovat.
Seminář bude zaměřen na následující témata:
- Novelizovaná nařízení podpory de minimis a podpory de minimis SOHZ
- Jak správně poskytovat podpory dle obecného nařízení o blokových výjimkách (GBER)
- Přísnější požadavky na povinnost transparentnosti podpor
NOVÝ METODICKÝ DEN Č. 1 - 18. 1. 2024
Jak zvládnout uveřejňování smluv a předcházet tak nejčastějšímu porušení zákona o zadávání veřejných zakázek a zákona o registru smluv
Newsletter k 1. metodickému dni 103 KB
Nesplnění uveřejňovacích povinností představuje nejčastější porušení zákona o zadávání veřejných zakázek, kterého se zadavatelé z řad měst a obcí v současné době dopouští. Uveřejňovací povinnosti nejsou spjaty pouze s velkými veřejnými zakázkami, ale naopak je nutné je splnit i u zakázek malého rozsahu, jejichž cena přesáhne 500 tisíc Kč bez DPH. Nesplnění uveřejňovacích povinností nepředstavuje pouhou administrativní formalitu, ale je možné za něj uložit pokutu až do výše jednoho milionu korun, přičemž ke kontrole řádného plnění uveřejňovacích povinností ze strany měst a obcí dochází pravidelně v rámci přezkoumávání hospodaření územních samosprávných celků.
V návaznosti na dlouhodobě opakující se pochybení zadavatelů zejména z řad měst a obcí při plnění uveřejňovacích povinností připravil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ve spolupráci s odborníky z Digitální agentury metodický den, v rámci kterého budou detailně rozebrány jednotlivé typové situace, kdy má subjekt povinnost uveřejnit smlouvu (objednávku), dodatky ke smlouvám, případně přílohy k uvedeným dokumentům, a to podle zákona o zadávaní veřejných zakázek, případně podle zákona o registru smluv.
Více informací a registraci najdete zde
https://www.metodickednyuohs.cz/archiv/jak-zvladnout-uverejnovani-smluv-br-18-1-2024