Vedení Úřadu
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže
doc. JUDr. PhDr. Petr Mlsna, Ph.D.
* 13. 11. 1978
Profesní kariéra:
Vzdělání:
|
Jednání s prezidentem Petrem Pavlem dne 2. 5. 2024 (tisková zpráva)
Foto: KPR/Tomáš Fongus
Jmenování nového předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petra Mlsny prezidentem republiky Milošem Zemanem dne 1. 12. 2020
Fotoarchiv KPR, foto Hana Brožková
Místopředsedové ÚOHS
Mgr. Markéta Dlouhá
místopředsedkyně
*7. 3. 1984
„Zadávání veřejných zakázek je spojeno s vynakládáním prostředků z veřejných rozpočtů a současně nepředstavuje cestu pouze k naplnění potřeb samotných zadavatelů, ale velmi významně ovlivňuje komfort života v naší zemi. Kvalita a způsob výkonu dozoru nad zadáváním veřejných zakázek mají výrazný dopad na chování jak zadavatelů, tak i dodavatelů. Je proto nezbytné, aby Úřad pro ochranu hospodářské soutěže řádně plnil svou roli, prostřednictvím své činnosti jasně a srozumitelně rozhodoval o tom, zda byla dodržena pravidla fair play při zadávání veřejných zakázek. Smyslem a cílem činnosti Sekce veřejných zakázek při výkonu dozoru nad zadáváním veřejných zakázek vedle samotné rozhodovací praxe je i celkově přispívat ke kultivaci soutěžního prostřední v České republice."
Markéta Dlouhá absolvovala Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Již před ukončením studií získávala řadu pracovních zkušeností, když od roku 2003 spolupracovala s mezinárodní vzdělávací a poradenskou společností, následně však své pracovní zaměření a rozvoj zaměřila výlučně k právu. Od roku 2009 začala působit v advokacii, kde se zaměřovala zejména na občanské, obchodní a trestní právo. Od prosince 2011 svou profesní kariéru spojila s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže a dozorem nad zadáváním veřejných zakázek. Na Úřadě pro ochranu hospodářské soutěže vystřídala postupně všechny pozice od referenta, přes vedoucí oddělení až po ředitelku odboru. Ve funkci ředitelky Odboru veřejných zakázek III působila sedm let. V souvislosti s pracovním zařazením na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže rozvíjela i svou přednáškovou a publikační činnost týkající veřejného zadávání. Dne 1. 7. 2021 byla jmenována místopředsedkyní Úřadu pověřenou vedením Sekce veřejných zakázek. V souladu s novelou zákona o působnosti ÚOHS byla od 29. července 2023 jmenována místopředsedkyní Úřadu na šestileté funkční období.
Mgr. Ing. Kamil Nejezchleb, Ph.D.
místopředseda
*13. 6. 1983
„Ochrana hospodářské soutěže je klíčovou agendou Úřadu. Její význam pro moderní stát s fungující tržní ekonomikou je nezastupitelný. Díky ní jsou zdroje alokovány efektivně, roste produkce, dochází k inovacím, rozvoji, pokroku. Hospodářská soutěž zvyšuje blahobyt nás všech, a to v podobě nižších cen, kvalitnějších výrobků a služeb, jejich většího výběru a široké dostupnosti. Úřad proto musí odhalovat a přísně postihovat taková jednání, která ji narušují. Zároveň však musí působit preventivně a osvětově, aby se jejich výskyt na trzích minimalizoval.“
Kamil Nejezchleb v roce 2007 absolvoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně a Podnikatelskou fakultu Vysokého učení technického v Brně. V roce 2019 dokončil doktorské studium na Právnické fakultě Masarykovy univerzity. Ve své disertační práci se zabýval modernizací právních nástrojů na odhalování kartelových dohod a v průběhu doktorského studia úspěšně realizoval několik specifických projektů zaměřených na různé aspekty práva hospodářské soutěže. Od listopadu 2008 celou svoji profesní kariéru působí na Úřadě pro ochranu hospodářské soutěže, kde vystřídal různé pozice. Pět let působil ve funkci vedoucího Oddělení kartelů a zástupce ředitele Odboru kartelů. Dne 1. dubna 2021 byl jmenován místopředsedou pověřeným vedením Sekce hospodářské soutěže. V souladu s novelou zákona o působnosti ÚOHS byl od 29. července 2023 jmenován místopředsedou Úřadu na šestileté funkční období.
Vyučoval obchodní a živnostenské právo na Veřejně správní akademii v Brně. Dlouhodobě spolupracuje s Právnickou fakultou a Ekonomicko-správní fakultou Masarykovy univerzity, kde přednášel v rámci specializovaných předmětů týkajících se práva či ekonomie hospodářské soutěže. Zkušenosti s aplikací soutěžního práva má rovněž ze zahraničí, z půlroční stáže u Evropské komise na DG COMP a především z dlouhodobého působení v rámci sítí soutěžních orgánu ECN a ICN. Spolupracoval na metodikách k programům leniency a narovnání i přípravě posledních novel zákona o ochraně hospodářské soutěže. Rovněž se dlouhodobě podílel na školení veřejných zadavatelů k problematice bid riggingu. Z oblasti hospodářské soutěže publikoval řadu odborných článků. Je spoluautorem publikace Ekonomické metody v soutěžním právu.
JUDr. Petr Solský
místopředseda
*2. 8. 1975
„Účelem činnosti Úřadu je také přispívat k tvorbě srozumitelného a transparentního legislativního prostředí, které podněcuje k férové hospodářské soutěži, a to zejména zajištěním rovných podmínek pro všechny typy soutěžitelů. Důležité je proto zejména dostatečné vyhodnocení dopadů navržených regulatorních a exekutivních opatření na oblast hospodářské soutěže, a to i z pohledu možné veřejné podpory."
Petr Solský absolvoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně v roce 1998. Na téže fakultě složil rigorózní zkoušku v oboru trestního práva.V minulosti působil na vedoucích pozicích ve státní správě – například na Ministerstvu vnitra či Ministerstvu zahraničních věcí. V letech 2003 až 2010 pracoval na Stálém zastoupení České republiky při Evropské unii v Bruselu, kde byl zodpovědný za vedení sekce justice a vnitra včetně koordinace příprav českého předsednictví v Radě Evropské unie. Po návratu do České republiky působil v soukromém sektoru v advokacii, následně zejména v oblasti informačních a komunikačních technologií, mimo jiné jako náměstek ministra vnitra pro tuto oblast v letech 2013 až 2014. Dlouhodobě se zabývá řadou oblastí trestního a správního práva včetně úpravy veřejných zakázek a oblastí nedovolené veřejné podpory. Je dlouholetým členem Komise pro hodnocení dopadů regulace Legislativní rady vlády (komise RIA).
Petr Solský byl 5. dubna 2016 jmenován místopředsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a pověřen řízením Sekce legislativy a veřejné regulace. V souladu s novelou zákona o působnosti ÚOHS byl od 29. července 2023 jmenován místopředsedou Úřadu na šestileté funkční období.
Ředitelé
Mgr. Mojmír Florian
Vysokoškolské vzdělání na Univerzitě Karlově v Praze, udělen titul Mgr.
Po skončení studia pracoval v advokacii a na Úřadu městské části Praha 2. V roce 2012 nastoupil na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, v roce 2014 jmenován na místo ředitele Odboru veřejných zakázek II.
Mgr. Tereza Fryčarová.
ředitelka Odboru přístupu k dopravní infrastruktuře
Vysokoškolské vzdělání na Právnické fakultě Masarykovy univerzity Brno, udělen titul Mgr.
Po ukončení studia pracovala v advokacii, na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže nastoupila v roce 2015 na Oddělení druhostupňového rozhodování HS, kde od roku 2020 působila jako zástupce vedoucího. V roce 2024 byla jmenována ředitelkou Odboru pro přístup k dopravní infrastruktuře.
Mgr. Michal Kobza
Vysokoškolské vzdělání na Právnické fakultě Masarykovy univerzity Brno, udělen titul Mgr.
Po skončení studia pracoval jako právník na Úřadě městské části Brno-Řečkovice a Mokrá Hora. V roce 1999 nastoupil na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, kde od roku 2000 působil v různých vedoucích funkcích, v roce 2011 jmenován ředitelem Odboru kontroly veřejných zakázek a ředitelem Úseku veřejných zakázek I, v roce 2015 jmenován na místo ředitele Odboru veřejných zakázek I.
JUDr. Jiří Plachý, Ph.D., LL.M.
Vysokoškolské vzdělání na Právnické fakultě Masarykovy univerzity.
Před nástupem na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže pracoval na Krajském soudě v Liberci a Okresním soudě Vsetín. V roce 2012 nastoupil na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, kde od roku 2013 působil v různých vedoucích funkcích, v roce 2015 jmenován ředitelem Odboru legislativně-právního a od 1. 3. 2022 ředitelem Kanceláře předsedy Úřadu.
Mgr. Igor Pospíšil
Vysokoškolské vzdělání na Masarykově univerzitě, udělen titul Mgr.
V roce 2001 nastoupil na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, v roce 2006 jmenován na místo ředitele Odboru výroby a maloobchodu, v roce 2007 na místo ředitele Odboru kartelů.
Mgr. Iveta Pospíšilíková
Vysokoškolské vzdělání na Právnické fakultě v Olomouci, udělen titul Mgr.
Po skončení studia pracovala jako právník na Ústředním kontrolním a zkušebním ústavu zemědělském v Brně, poté na Magistrátu města Brna. Na Úřad nastoupila v roce 2012 jako tajemník rozkladové komise veřejných zakázek. V roce 2014 byla jmenována vedoucí Oddělení druhostupňového rozhodování VZ 1. V roce 2017 byla jmenována ředitelkou Odboru druhostupňového rozhodování VZ, v roce 2021 pak ředitelkou Odboru druhostupňového rozhodování.
Ing. Lenka Svobodová
Vysokoškolské vzdělání na Vysokém učení technickém v Brně, udělen titul Ing.
Po absolvování vysokoškolského studia v roce 1995 nastoupila na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. V roce 2018 byla jmenována vedoucí Oddělení dominance a vertikálních dohod – výroba.
V roce 2021 byla jmenována ředitelkou Odboru dominance, fúzí a vertikálních dohod.
Mgr. Pavlína Škodová, LL.M.
Vysokoškolské vzdělání na Právnické fakultě Masarykovy univerzity, udělen titul Mgr.
Po skončení studia pracovala na Policejním prezidiu ČR. V roce 2014 nastoupila na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, kde od roku 2016 působila jako vedoucí Oddělení právního. V roce 2022 byla jmenována ředitelkou Odboru legislativně-právního.
Ing. Petr Vévoda
Vysokoškolské vzdělání na Masarykově univerzitě, udělen titul Ing.
Po skončení studia pracoval ve společnosti BP (UK). V roce 2007 nastoupil na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, v roce 2014 byl jmenován na místo ředitele Odboru veřejných zakázek III.