Představení přednášejících

 

1. den konference                                                                                     středa 06. 11. 2024 

 

Petr Mlsna

předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže

 

Doc. JUDr. PhDr. Petr Mlsna, Ph.D., je od 2. prosince 2020 předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Od roku 2003 zastával řadu funkcí na Úřadu vlády a v Legislativní radě vlády. Na přelomu let 2012 a 2013 byl ministrem bez portfeje a předsedou Legislativní rady vlády. Následně působil jako náměstek na ministerstvu spravedlnosti a ministerstvu školství mládeže a tělovýchovy. Od roku 2015 až do jmenování předsedou ÚOHS řídil z pozice náměstka sekci legislativy, státní správy a územní samosprávy na ministerstvu vnitra.

 

 

 

 

 

 

Panel I: Co nového v hospodářské soutěži

 

Kamil Nejezchleb

místopředseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže

 

Kamil Nejezchleb působí jako místopředseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže pověřený řízením Sekce hospodářské soutěže od 1. 4. 2021. V roce 2007 absolvoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity a Podnikatelskou fakultu Vysokého učení technického v Brně. V roce 2019 dokončil doktorské studium na Právnické fakultě Masarykovy univerzity. Ve své disertační práci se zabýval modernizací právních nástrojů na odhalování kartelových dohod a v průběhu doktorského studia úspěšně realizoval několik specifických projektů zaměřených na různé aspekty práva hospodářské soutěže. Od listopadu 2008 působí celou svou profesní kariéru na Úřadě pro ochranu hospodářské soutěže, kde vystřídal různé pozice. V posledních pěti letech před jmenováním do pozice místopředsedy působil ve funkci vedoucího Oddělení kartelů. Vyučoval obchodní a živnostenské právo na Veřejně správní akademii v Brně. Dlouhodobě spolupracuje s Právnickou fakultou a Ekonomicko-správní fakultou Masarykovy univerzity, kde přednášel v rámci specializovaných předmětů týkajících se práva či ekonomie hospodářské soutěže. Zkušenosti s aplikací soutěžního práva má rovněž ze zahraničí, z půlroční stáže u Evropské komise na DG COMP a především z dlouhodobého působení v rámci sítí soutěžních orgánů ECN a ICN. Spolupracoval na metodikách k programům leniency a narovnání i přípravě posledních novel zákona o ochraně hospodářské soutěže. Rovněž se dlouhodobě podílel na školení veřejných zadavatelů k problematice bid riggingu. Z oblasti hospodářské soutěže publikoval řadu odborných článků. Je spoluautorem publikace Ekonomické metody v soutěžním právu.

prezentace (společná pro Panel I) prezentace (společná pro Panel I) 1.4 MB

 

Juraj Beňa

předseda slovenského soutěžního úřadu

 

Juraj Beňa nastoupil do funkce předsedy Protimonopolného úradu SR 1. března 2023 po jmenování prezidentkou Slovenské republiky. Do úřadu přišel z telekomunikační společnosti Orange Slovensko, a. s., kde působil jako právní poradce pro oblast regulace a soutěžního práva (10/2016 – 2/2023). Předtím pracoval na odboru kartelů Protimonopolného úradu SR (1/2013 – 9/2016) a v advokátních kancelářích (9/2008 – 1/2013). Praxi v oblasti soutěžního práva získal i v mezinárodním prostředí, kdy jako národní expert absolvoval pracovní stáž na Generálním ředitelství pro hospodářskou soutěž Evropské komise a této oblasti se věnoval i v rámci přednáškové a akademické činnosti. Absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Komenského v Bratislavě (9/2003 – 6/2008, titul Mgr.) a vzdělání v mezinárodním a evropským právu získal na Amsterodamské univerzitě (9/2009 – 9/2010, titul LL.M.).

prezentace (společná pro Panel I) prezentace (společná pro Panel I) 1.4 MB 

 

 

 

Daniel Mańkowski

polský soutěžní úřad

 

Daniel Mańkowski je místopředsedou polského Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a ochranu spotřebitele. Je doktorem práv, právním poradcem a legislativcem s více než desetiletou odbornou praxí. Je absolventem Právnické a správní fakulty Varšavské univerzity a oboru Prosazování práva Vládního legislativního centra.

Ve veřejné správě pracuje již řadu let. V roce 2018 byl jmenován ředitelem Právního odboru polského Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a ochranu spotřebitele, kde dohlížel na správní řízení a soudní spory a koordinoval legislativní činnost daného úřadu. Podílel se, mimo jiné, na návrhu novely zákona o ochraně hospodářské soutěže a o ochraně spotřebitele, zákona o boji proti zneužívání smluvních výhod při obchodování se zemědělskými a potravinářskými produkty a zákona o boji proti nadměrným průtahům v obchodních transakcích. Za své zásluhy v legislativní oblasti byl vyznamenán Čestným odznakem předsedy vlády.

Aktivně zastupuje polský soutěžní na mezinárodní úrovni, zúčastnil se řady konferencí, projektů a oficiálních setkání s orgány pro ochranu hospodářské soutěže a ochranu spotřebitele ze Španělska, Portugalska, Francie, České republiky, Maďarska, Arménie, Gruzie, Moldavska, Ázerbájdžánu a dalších států.

Akademický lektor oceněný rektorem Varšavské univerzity. Aktivní výzkumný pracovník v oblasti legislativy a práva hospodářské soutěže a ochrany spotřebitele, spolupracuje s několika univerzitami.

prezentace (společná pro Panel I) prezentace (společná pro Panel I) 1.4 MB

 

Andrej Matvoz

slovinský soutěžní úřad

 

Andrej Matvoz vystudoval Právnickou fakultu v Mariboru. Pochází z podnikatelské rodiny, tudíž již od mládí sbíral pracovní zkušenosti a budoval si pracovní morálku. Svou kariéru zahájil jako právník v malé obci Hoče-Slivnica a později pokračoval jako právník na Ministerstvu hospodářského rozvoje a technologií jako gestor zakázek v rámci veřejných zakázek EU na spolufinancování podniků. V této době se také vydal na vlastní podnikatelskou dráhu, na které získával zkušenosti v oblasti práva jako nezávislý právní poradce. V roce 2015 nastoupil do funkce předsedy slovinského soutěžního úřadu, kterou vedl do července 2017 jako zastupující předseda a od 1. července 2017 jako předseda s plným pětiletým funkčním obdobím. Jeho první funkční období skončilo v červenci 2022. Na začátku roku 2023 byl jmenován do čela na další pětileté období. V posledních letech se jako odborník v oblasti soutěžního práva pravidelně účastní veřejných konzultací, workshopů a seminářů v dané oblasti, a to jak v tuzemsku, tak v zahraničí. Během svého působení ve funkci předsedy soutěžního úřadu kromě jiných pravidelných činností také posílil aktivity v oblasti veřejných zakázek a ochrany veřejného zájmu, reorganizoval a zrychlil rozhodovací procesy a zavedl řadu osvědčených postupů v oblasti ochrany hospodářské soutěže. V souvislosti s novým zákonem o hospodářské soutěži se také důrazně zasazuje o zlepšování právního rámce, aby bylo prosazování a ochrana hospodářské soutěže v hospodářském prostoru Slovinska snazší, rychlejší a efektivnější.

prezentace (společná pro Panel I) prezentace (společná pro Panel I) 1.4 MB 

 

Panel II: Nový soutěžní nástroj - trhy vhodné k aplikaci

 

Pavel Doležal

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže

 

Pavel Doležal je inženýrem ekonomie a od roku 2001 pracuje jako ekonom na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Ve své činnosti se zaměřuje na oblast soutěžní ekonomie a analýz. V letech 2006–2008 byl členem rozkladové komise předsedy Úřadu pro oblast hospodářské soutěže. Následně působil v řadě pozic v rámci Sekce hospodářské soutěže. V letech 2013–2018 byl ředitelem Odboru dominance a vertikálních dohod – výroba a následně vedoucím tohoto oddělení. Od roku 2018 je poradcem místopředsedy pro oblast hospodářské soutěže.

prezentace prezentace 305 KB

 

 

 

 

 

Zombor Berezvai

maďarský soutěžní úřad

 

Zombor Berezvai je v současné době vedoucím sekce soutěžní ekonomie a tržních analýz na maďarském soutěžním úřadu (GVH) a docentem na Korvínově univerzitě v Budapešti.

Vystudoval ekonomii na Univerzitě Eötvöse Loránda a kariéru zahájil ve společnosti Procter & Gamble jako manažer dodavatelského řetězce odpovědný za největší světový výrobní závod dámské hygienické péče. Později nastoupil do společnosti Planslab jako seniorní konzultant, kde vedl několik projektů v oblasti nemovitostí a potravinářství.

V roce 2021 získal doktorát na Korvínově univerzitě v Budapešti. Ve své disertační práci analyzoval, jak různé strategie ovlivňují ziskovost mezinárodních maloobchodních prodejců potravin. V roce 2018 začal pracovat pro maďarský soutěžní úřad, kde od roku 2019 zastává funkci hlavního ekonoma. Je aktivním členem Mezinárodní sítě pro hospodářskou soutěž (ICN) a Evropské sítě pro hospodářskou soutěž (ECN).

Zombor pravidelně vyučuje statistiku, rozhodování, průzkum trhu, ekonometrii a politiku hospodářské soutěže na různých univerzitách a provádí výzkum na různá témata (např. politika hospodářské soutěže a udržitelnost, mikromobilita, studentské hodnocení výuky, inovace v maloobchodě). 

prezentace prezentace 489 KB

 

Renato Ferrandi

italský soutěžní úřad

  

Renato je ředitelem odboru pro mezinárodní a EU záležitosti Italského soutěžního úřadu. Zastupuje úřad na mezinárodních fórech (včetně OECD, UNCTAD a ICN), řídí projekty bilaterální spolupráce a jako řečník se účastní mezinárodních výměn a projektů budování kapacit.

Renato má více než dvacetiletou praxi v oblasti hospodářské soutěže a ochrany spotřebitele. Vedl řadu vyšetřování u Italského úřadu pro hospodářskou soutěž, provedl několik studií trhu a vypracoval formální stanoviska určená vládě nebo parlamentu.

Od května 2019 do ledna 2023 působil u OECD, kde byl odpovědný za program budování kapacit pro orgány pro hospodářskou soutěž ve východoevropských zemích, který zajišťuje Regionální centrum pro hospodářskou soutěž v Budapešti.

V letech 2010 až 2013 byl rovněž tři roky národním expertem  vyslaným na Generální ředitelství pro hospodářskou soutěž Evropské komise.  Pracoval mimo jiné na případu elektronických knih, na případu porušení práva v souvislosti s rozdělením spektra digitální TV v Itálii a na přidělování práv ke sportovním přenosům v Evropě.

prezentace prezentace 617 KB 

 

Goran Serdarević

Frontier Economics

 

Goran Serdarević se již téměř 15 let aktivně věnuje ekonomickému poradenství a v současné době působí jako zástupce ředitele společnosti Frontier Economics Ltd., jedné z největších poradenských firem v oblasti hospodářské soutěže v Evropě. Je rovněž soudním znalcem v oboru ekonomie (se specializací na soutěžní ekonomii) zapsaným u Ministerstva spravedlnosti ČR.

Poskytoval poradenství klientům v řadě významných případů v oblasti hospodářské soutěže, včetně případů zneužití dominantního postavení, posuzování fúzí a přezkumů trhu vedených Evropskou komisí i mnoha národními orgány pro hospodářskou soutěž, včetně Česka a Slovenska. Goran má rozsáhlé zkušenosti s posuzováním škod vzniklých v důsledku narušení hospodářské soutěže, ať již v důsledku zneužití dominantního postavení nebo kartelových dohod, a případy řešil ve Spojeném království, České republice, na Slovensku, v Rumunsku a Polsku.

Před nástupem do společnosti Frontier pracoval pro poradenské společnosti EEIP a McKinsey & Co. Získal doktorát z ekonomie na Univerzitě Karlově v Praze a magisterský titul z ekonomie na Ludwig-Maximilians-Universität v Mnichově. Hovoří plynně česky, srbsky/chorvatsky a anglicky, domluví se také německy.

prezentace prezentace 504 KB

 

Speciální přednáška: Výzvy moderního prosazování soutěžního práva

 

Ioannis Lianos

University College London

 

Ioannis Lianos je profesorem soutěžního práva a veřejné politiky na Právnické fakultě University College London. Od roku 2024 je členem britského odvolacího soudu Competition Appeal Tribunal. Od srpna 2019 do ledna 2024 byl předsedou řeckého soutěžního úřadu. Ioannis byl v letech 2021, 2022 a 2023 zvolen členem předsednictva Výboru pro hospodářskou soutěž OECD. Byl rovněž členem skupiny EU na vysoké úrovni pro nařízení o digitálních trzích (DMA) a byl členem řecké delegace během jednání o přijetí DMA. Byl rovněž předsedou zvláštní komise, která měla na starosti přípravu návrhu nového soutěžního zákona v Řecku, který od roku 2022 přinesl významnou reformu právních předpisů v oblasti hospodářské soutěže v Řecku. Je zakládajícím ředitelem Centre for Law, Economics and Society (CLES) na University College London. Je rovněž vedoucím pracovníkem CEBIL na Kodaňské univerzitě. Vyučuje kurz soutěžního práva EU na College of Europe v Natolinu.

prezentace prezentace 2.2 MB

 

Panel III: Soukromoprávní vymáhání škody způsobené protisoutěžním jednáním

 

Petra Košťálová

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže

 

Petra Košťálová úspěšně absolvovala Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně v roce 2008. Po ukončení svého studia získala cennou praxi v oblasti práva v renomovaných advokátních kancelářích se všeobecným právním zaměřením. V roce 2010 dále rozšířila své odborné znalosti a získala magisterský titul LL.M. v oboru soutěžního práva na Queen Mary University v Londýně.

Od roku 2011 působí na Úřadě pro ochranu hospodářské soutěže, kde se specializuje na problematiku kartelů. V roce 2021 byla jmenována vedoucí Oddělení kartelů 2.

prezentace prezentace 757 KB

 

 

Pavel Dejl

Kocián Šolc Balaštík, advokátní kancelář

 

Pavel Dejl je partnerem advokátní kanceláře Kocián Šolc Balaštík a vede její týmy pro oblast hospodářské soutěže a soudních sporů. Zastupuje významné české i zahraniční klienty v řízeních v oblasti hospodářské soutěže před Úřadem pro hospodářskou soutěž a Evropskou komisí, jakož i před českými či unijními soudy, včetně Nejvyššího správního soudu a Soudního dvora Evropské unie. Ve prospěch svých klientů dosáhl mnoha významných vítězství, která měla celospolečenský dopad jak v rámci České republiky, tak i v rámci Evropy. Jeho nejvýznamnějším případem je úspěšné zastupování společnosti Delta Pekárny před Evropským soudem pro lidská práva ve věci nedostatečného soudního přezkumu kontrol Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže v České republice (oceněno jako Soutěžní případ Evropy v rámci „The Lawyer European Awards 2015“). Mezinárodními agenturami Chambers & Partners,  Who’s Who Legal a Legal500 je řadu let doporučován jako jeden z předních českých odborníků na právo hospodářské soutěže a soudní spory.

prezentace prezentace 493 KB

 

Jiří Mňuk

ROWAN LEGAL, advokátní kancelář

 

Jiří Mňuk je seniorním advokátem ROWAN LEGAL odpovědným za vedení soutěžní specializace. Klientům poskytuje komplexní poradenství ve všech agendách z oblasti práva hospodářské soutěže včetně kartelů, zneužití dominantního postavení, spojování soutěžitelů a veřejné podpory. Podílí se na zastupování klientů v řízeních o porušení soutěžního práva před Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže, jinými národními soutěžními úřady či Evropskou komisí, jakož i před soudy v řízeních o náhradu škody způsobené protisoutěžním jednáním. Současně se podílí i na poradenství v oblasti komplexních infrastrukturních či transformačních projektů v oblasti energetiky a jiných regulovaných odvětvích a poskytuje právní poradenství v komplexních transakcích zahrnujících soutěžní a regulatorní notifikace k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, Evropské komisi a jiným zahraničním regulatorními autoritám. V roce 2023 Jiří spoluzaložil Spolek soutěžního práva a regulace, jehož ambicí je propojovat a rozvíjet (nejen) českou soutěžněprávní komunitu. Jiří vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze (Mgr., 2015) a Faculty of Laws, University College London (LL.M. se specializací Competition Law, 2022).

prezentace prezentace 818 KB

 

Jana Přibylová

Městský soud v Praze

 

Po ukončení studia práv na Univerzitě Karlově v Praze Jana Přibylová působila u Obvodního soudu pro Prahu 10 jako asistentka soudce. Následně po odchodu v roce 2012 byla jmenována vedoucí oddělení legislativního odboru Ministerstva spravedlnosti. Legislativní činnosti se věnovala až do roku 2016, kdy byla jmenována do funkce soudce a přidělena k Obvodnímu soudu pro Prahu 2, kde se zabývala zejména odpovědností státu za vzniklou škodu. Od února 2021 soudí u Městského soudu v Praze agendu průmyslových práv, zneužití a omezení soutěže i ochrany osobnosti.

prezentace prezentace 901 KB

  

 

2. den konference                                                                                    čtvrtek 07. 11. 2024

 

Panel IV: Zkušenosti s aplikací předpisů o nekalých obchodních praktikách a související sektorové šetření

 

Petr Solský

místopředseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže

 

Petr Solský absolvoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně v roce 1998. Na téže fakultě složil rigorózní zkoušku v oboru trestního práva. V minulosti působil na vedoucích pozicích ve státní správě, například na Ministerstvu vnitra či Ministerstvu zahraničních věcí. V letech 2003 až 2010 pracoval na Stálém zastoupení České republiky při Evropské unii v Bruselu, kde byl zodpovědný za vedení sekce justice a vnitra včetně koordinace příprav českého předsednictví v Radě Evropské unie. Po návratu do České republiky působil v soukromém sektoru v advokacii, následně zejména v oblasti informačních a komunikačních technologií, mimo jiné jako náměstek ministra vnitra pro tuto oblast v letech 2013 až 2014. Dlouhodobě se zabývá řadou oblastí trestního a správního práva včetně úpravy veřejných zakázek a oblastí nedovolené veřejné podpory. Je dlouholetým členem Komise pro hodnocení dopadů regulace Legislativní rady vlády (komise RIA).

Petr Solský byl 5. dubna 2016 jmenován místopředsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a pověřen řízením Sekce legislativy a veřejné regulace.

prezentace prezentace 516 KB 

 

Petr Milas

Potravinářská komora České republiky

 

Absolvoval magisterské studium práva na Univerzitě Karlově v Praze, kde se specializoval na studijní program Právo a právní věda. Od roku 2011 do roku 2023 působil jako ředitel Odboru administrace podpory kvalitních potravin a ředitel Sekce Ekonomické a právní u Státního zemědělského investičního fondu. V roce 2024 se stal Výkonným ředitelem Potravinářské komory České republiky, kde se zaměřuje na ochranu a reprezentaci zájmů podnikatelských subjektů českého potravinářského průmyslu.

prezentace prezentace 721 KB

 

 

 

 

Christoph Winkler

rakouský soutěžní úřad

 

Christoph Winkler nastoupil do týmu rakouského soutěžního Úřadu (AFCA) jako case handler v dubnu 2023 a v současné době je přidělen do Case Department-A (Unfair Trading Practices Unit) a právnímu oddělení. Dříve vystudoval Vyšší odbornou školu stavební v oboru stavebního inženýrství (Rakousko) a absolvoval studium práv na Univerzitě Johannese Keplera v Linci (Rakousko). Během studia absolvoval různé stáže a poté pracoval jako právní koncipient u Vyššího zemského soudu ve Vídni a také jako koncipient v mezinárodní obchodní advokátní kanceláři, než složil advokátní zkoušku pro Rakousko.

prezentace prezentace 380 KB

 

   

Workshop A: Procesní i jiné zvláštnosti řízení o spojování soutěžitelů

 

Martin Vitula

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže

 

Martin Vitula je od září roku 2007 ředitelem Odboru fúzí. Dříve působil jako ředitel Odboru I. Sekce hospodářské soutěže I., který se zabýval hospodářskou soutěží v oblasti energetiky a průmyslu a jako ekonom na Úřadě pro ochranu hospodářské soutěže. Podílel se na zpracování řady dokumentů vydaných Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže a zúčastnil se desítek konferencí a seminářů v oblasti hospodářské soutěže.

Martin Vitula je absolventem magisterského studia na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity v Brně.

 

 

 

 

 

 

Radovan Kubáč

Nedelka Kubáč advokáti, advokátní kancelář

 

Radovan Kubáč je advokát a partner v pražské a bratislavské pobočce advokátní kanceláře Nedelka Kubáč advokáti, která se výlučně specializuje na oblast českého, slovenského a unijního soutěžního práva, regulovaná odvětví, veřejné zakázky a problematiku compliance. Studoval právo v Olomouci, Frankfurtu nad Odrou a Saarbrückenu. Působil na Generálním ředitelství pro hospodářskou soutěž Evropské komise a na Energetickém a soutěžním úřadu Bádenska-Württemberska. Následně působil v advokátních kancelářích Gleiss Lutz a Schönherr. Ve své praxi se zaměřuje především na soutěžní právo, nekalou soutěž, problematiku veřejné podpory a oblast veřejných zakázek. Provádí také v těchto oblastech lektorskou a přednáškovou činnost. 

 

 

 

 

 

Erika Lovásová

slovenský soutěžní úřad

 

Erika Lovásová v součastnosti na Protimonopolním úřadě Slovenské republiky (PMÚ) řídí odbor fúzí, který je zodpovědný především za agendu posuzování spojování soutěžitelů, včetně prošetřování případných správních deliktů a též zahraniční agendu v této souvislosti. V minulosti pracovala pro PMÚ na několika pozicích, především na odboru druhostupňového rozhodování, kde se zabývala průzkumem prvostupňových rozhodnutí PMÚ na základě podaných opravných prostředků.

 

 

 

 

 

 

Workshop B: Trestání fyzických osob za protisoutěžní jednání

 

Igor Pospíšil

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže

 

Igor Pospíšil pracuje pro ÚOHS jako právník od roku 2001. Působil jako vedoucí Pracovní skupiny pro svobodná povolání, následně jako ředitel Odboru výroby a maloobchodu. Od roku 2007 je ředitelem Odboru kartelů. Několik let byl rovněž činný jako lektor akreditovaný Ministerstvem vnitra pro oblast správního práva. Podílel se na zpracování řady soutěžních dokumentů a zúčastnil se desítek konferencí a seminářů v oblasti hospodářské soutěže. Věnuje se i legislativní, publikační a přednáškové činnosti, je spoluautorem soft-law ÚOHS.

prezentace (společná pro WORKSHOP B) prezentace (společná pro WORKSHOP B) 612 KB

 

 

 

 

 

Lenka Štaflová

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže

 

Lenka Štaflová působí na sekci hospodářské soutěže Úřadu od roku 2001. Od roku 2014 vede oddělení kartelů 1, které se zabývá především detekcí a vyšetřováním zakázaných horizontálních dohod. V poslední letech se věnuje i přednáškové činnosti pro vybrané státní instituce se zaměřením na detekci bid-riggingu a podílí se i na tvorbě a novelizaci soft law Úřadu.

Lenka Štaflová je absolventkou magisterského studia na Ekonomicko-správní fakultě Univerzity Pardubice.

 prezentace (společná pro WORKSHOP B) prezentace (společná pro WORKSHOP B) 612 KB

 

 

 

 

Michal Fiala

Nejvyšší státní zastupitelství

 

Michal Fiala absolvoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně a od roku 2005 působí jako státní zástupce, nejprve na Městském státním zastupitelství v Brně a od roku 2010 na odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Nejvyššího státního zastupitelství. Zabývá se především problematikou korupce, trestné činnosti v oblasti veřejného zadávání, ochrany finančních zájmů Evropské unie, dotačního financování a trestněprávní rovinou porušování mezinárodních sankcí. Jako státní zástupce Nejvyššího státního zastupitelství vykonává dohledovou činnost nad specializovanými odbory vrchních státních zastupitelství působících v trestních věcech se způsobenou škodou přesahující hranici 150 mil. Kč a jako druhostupňový orgán se podílí na rozhodovací činnosti v těchto trestních řízeních. Za soustavu státního zastupitelství zajišťuje komunikaci a výměnu informací s Úřadem evropského veřejného žalobce EPPO. V minulosti absolvoval studijní stáž u britského Úřadu pro postih závažných podvodných jednání SFO, Evropského úřadu pro boj proto podvodům OLAF, Agentury Evropské unie pro justiční spolupráci v trestních věcech Eurojust a U.S. Securities and Exchange Commission. Podílel se na činnosti expertních orgánů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj OECD v oblastech daňové kriminality, praní peněz a korupce. Věnuje se rovněž lektorské činnosti v rámci aktivit Justiční akademie a Policejní akademie ČR.

prezentace (společná pro WORKSHOP B) prezentace (společná pro WORKSHOP B) 612 KB

 

Jiří Kindl

Skils, advokátní kancelář

 

Jiří Kindl je partnerem v advokátní kanceláři Skils, s. r. o., (dříve WEIL, GOTSHAL & MANGES), kde se dlouhodobě specializuje zejména na problematiku ochrany hospodářské soutěže. Vystudoval summa cum laude Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Právo studoval též na University of Limerick v Irsku a v rámci postgraduálního kursu Magister Juris na Faculty of Law University of Oxford (University College), kde obdržel vyznamenání (Distinction) a Clifford Chance Prize (nejlepší student ročníku v programu Magister Juris), Winter Williams Prize (nejlepší student v předmětu European Business Regulation) a Monckton Chambers Prize (nejlepší student v předmětu Competition Law). Je autorem či spoluautorem mnoha publikací na téma soutěžního práva v České republice i zahraniční, zejména například publikací Soutěžní právo (Praha: C. H. Beck, 2006; 2012; 2021), Zákon o ochraně hospodářské soutěže. Komentář (Praha: C. H. Beck, 2007, 2010, 2016), Zákon o významné tržní síle. Komentář (Praha: C.H. Beck 2017, 2024) a Zákon o náhradě škody v oblasti hospodářské soutěže. Komentář (Praha: C.H. Beck, 2019). Externě vyučuje soutěžní právo a ekonomii na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Má mimořádně rozsáhlé zkušenosti s řízeními u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, Evropské komise i u civilních soudů a je pravidelně zmiňován mezi nejlepšími právníky v oblasti hospodářské soutěže v České republice prakticky ve všech relevantních referenčních publikacích (například Chambers Europe, Global Competition Review, Legal500 atp.).

prezentace (společná pro WORKSHOP B) prezentace (společná pro WORKSHOP B) 612 KB

cs | en