Pohonné hmoty (PHM)
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže dlouhodobě sleduje vývoj na trhu PHM, jak na maloobchodní, tak na velkoobchodní úrovni, neboť pokládá dané trhy za jedny z esenciálních, vysoce citlivých trhů, jež mají přímý dopad na spotřebitele.
Hospodářská soutěž na trhu PHM
Velkoobchod
Do České republiky se ropa dostává dvěma ropovody: Družba a IKL. Ropné rafinerie v ČR provozuje společnost UNIPETROL se svými závody v Litvínově a v Kralupech n. Vltavou a firmou PARAMO v Pardubicích. České rafinerie jsou závislé na dodávkách ropy ze zahraničí. Rafinerie v Kralupech odebírá ropu z ropovodu IKL, všechny tři rafinerie jsou napojeny na ropovod Družba z Ruska. Tyto rafinérie patří pod společnost UNIPETROL RPA, která je dceřinou společností UNIPETROL patřící od roku 2004, po privatizaci, polské petrolejářské společnosti PKN Orlen.
Produkty po zpracování surové ropy jsou následně distribuovány na základě požadavků zpracovatelů na český nebo zahraniční trh prostřednictvím produktovodů společnosti ČEPRO, a. s., která je výhradním distributorem využívajícím produktovodní cestu v ČR spojující jednotlivé sklady PHM, středisko ČEPRa, rafinerie v Litvínově, Kralupech nad Vltavou a Bratislavě.
Maloobchod
Maloobchodní prodej PHM je v ČR realizován prostřednictvím jejich výdeje na čerpacích stanicích, které mohou být v soukromém vlastnictví (Shell, Benzina, Mol a další) nebo ve vlastnictví státu (EuroOil). Tato značka čerpacích stanic je provozována státní společností Čepro, a. s., nabízející velko i maloobchodní služby prodeje PHM a služby s prodejem PHM související. Na čerpací stanice se PHM přepravují z rafinerií cisternami. Některé společnosti si nad rámec dodávaných paliv tato paliva dále samy aditivují.
K 2. 5. 2022 bylo dle dat MPO v České republice evidováno celkem 7 643 čerpacích stanic. Trend počtu stanic je neustále rostoucí, k poměru k délce silniční sítě se ČR řadí na první místa v rámci Evropské unie. Tyto čerpací stanice jsou rozděleny do skupin na veřejné, stanice s omezeným přístupem a neveřejné (výdejní jednotky). Mezi společnosti, které mají nejrozsáhlejší sítě čerpacích stanic v ČR, patří ORLEN Benzina, MOL, EuroOil, Shell a OMV.
Činnost ÚOHS na trhu PHM
V letech 2008 až 2015 provedl sektorové šetření maloobchodního prodeje PHM. Hlavním záměrem bylo prozkoumat tržní chování maloobchodních prodejců PHM a detailně zpracovat cenový vývoj jednotlivých druhů PHM na veřejných čerpacích stanicích. Zprávu ze šetření Úřad zveřejnil na svých webových stránkách zde.
V roce 2022 obdržel Úřad podnět od Ministerstva financí týkající se sjednocování cen PHM na čerpacích stanicích, který obsahoval základní data, a to přehled nejvyšších denních totemových cen PHM na čerpacích stanicích, data k vývoji jejich burzovních cen nebo data o měsíčním objemu jejich prodeje. Úřad na základě dostupných podkladů a dle aktuálního vývoje maloobchodního trhu PHM nicméně neprokázal, že by na daném trhu došlo k porušení soutěžního práva (zneužití dominantního postavení, cenově koordinované jednání aj.), a podnět proto odložil.
Tím však jeho aktivita v předmětné oblasti neskončila, Úřad i nadále vývoj na trhu PHM pozorně monitoruje a je připraven zasáhnout proti jakémukoliv zjištěnému protisoutěžnímu jednání. Úřad rovněž dlouhodobě eviduje řadu podnětů od spotřebitelů upozorňujících na stejné ceny PHM na totemech na čerpacích stanicích v určitých lokalitách. Před rokem 2022 se jednalo o cca deset podání ročně, v roce 2022 se tento počet zvýšil na cca 20, přičemž nárůst podnětů lze vysvětlit růstem cen PHM, které jsou obecně velmi silně vázány na vývoj hospodářství/ekonomiky. Skokový růst PHM pozorovaný v roce 2022 (zejména od 24. 2. 2022) byl zapříčiněn ruskou invazí na Ukrajinu.
V souvislosti s podobností či se shodností těchto cen je v prvé řadě třeba si uvědomit, že tato skutečnost sama o sobě není důkazem kartelové dohody a pouze na tomto faktu nelze zahájit správní řízení pro porušení soutěžního práva. Na trhu, jako je maloobchodní prodej PHM, totiž existuje vysoká míra transparentnosti a informovanosti zákazníků o ceně a vlastnostech zboží. Jednotlivé maloobchodní prodejny, resp. čerpací stanice se i několikrát denně vzájemně monitorují a hlásí do svých centrál údaje o ceně na totemech konkurence. V reakci na to dochází k úpravám totemových cen i vícekrát za den. Současně jsou zde relativně nízké náklady na přechod zákazníka od jednoho prodejce k jinému. Na takových trzích proto obvykle dochází k tzv. cenovému následování, kdy prodejci monitorují ceny konkurence a následně jim přizpůsobují svou cenovou politiku.
Takový postup soutěžitelů však není z hlediska soutěžního práva zakázán. Cenové následování představuje paralelní chování, které se typicky vyskytuje na transparentních trzích s malým počtem konkurenčních prodejců, jakož i v případě, pokud na trhu působí silná společnost v postavení cenového lídra. Toto chování není výsledkem explicitní dohody mezi konkurenty, ale jednáním jednostranným. Firmy na trhu si často uvědomují, že je v zájmu všech udržet cenu na vysoké úrovni a vyhnout se intenzivní cenové soutěži. Cenové následování, někdy označované jako tacitní koluze, proto na některých typech trhů představuje logické vysvětlení chování konkurentů a není důsledkem porušení zákona.
Zásah Úřadu tedy vyžaduje existenci porušení soutěžních pravidel. Samotné konstatování Úřadu týkající se např. zneužití dominantního postavení soutěžitele/soutěžitelů formou uplatňování nepřiměřených cen musí být podloženo reálným prokázáním jeho/jejich dominantního postavení na daném trhu a komplexní analýzou vývoje cen surovin a dalších proměnných v delším časovém horizontu. S ohledem na uvedené Úřad proto konstatuje, že v jeho pravomoci není ovlivňovat ceny PHM, jakkoliv bránit jejich růstu, posuzovat celkovou ziskovost soutěžitelů či přiměřenost jejich marží na daném trhu a ani pro to nemá potřebné nástroje.
Kontrola fúzí
Všechna níže uvedená spojení byla povolena, v žádném z těchto případů nebyly vyžadovány závazky.
Přehled vybraných fúzí v oblasti pohonných hmot
2014: UNIPETROL, a.s. a ČESKÁ RAFINÉRSKÁ, a.s.
2014: MOL Magyar Olaj- és Gázipari Nyilvánosan Működő Részvénytársaság a LUKOIL Czech Republic s.r.o.
Tisková zpráva: https://uohs.gov.cz/cs/informacni-centrum/tiskove-zpravy/hospodarska-soutez/1907-mol-muze-v-ceske-republice-prevzit-cerpaci-stanice-lukoil.html
2016: UNIPETROL, a.s. a část podniku OMV Česká republika, s.r.o.
Tisková zpráva: https://uohs.gov.cz/cs/informacni-centrum/tiskove-zpravy/hospodarska-soutez/2106-unipetrol-muze-ziskat-68-cerpacich-stanic-omv-a-avanti.html
2022: ARMEX GLOBAL a.s. a ARMEX Oil s.r.o. a ARMEX Vision s.r.o.
Tisková zpráva: https://uohs.gov.cz/cs/informacni-centrum/tiskove-zpravy/hospodarska-soutez/3366-urad-povolil-vylucnou-kontrolu-ve-skupine-armex.html
2023: ČEPRO, a.s. a RoBiN OIL s.r.o.
2023: PENTA REAL ESTATE HOLDING LIMITED a Rextim holding a.s.