Výsledky vyhledávání výrazu: poÅ ta
Na stránkách 367x
- O Úřadu > Etické normy a protikorupční opatření
Oznamování
Oznamování podezření z porušení právních předpisů
V souladu s právními předpisy, které ukládají Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (dále jen „Úřad“) zajistit systém evidence oznámení o podezření z porušení právních předpisů, je s účinností od 1. 8. 2023 zřízena funkce osoby, která přijímá a vyřizuje oznámení o možném protiprávním jednání podle zákona č. 171/2023 Sb., o ochraně oznamovatelů (dále jen „prošetřovatel“).
Prošetřovatel... - O Úřadu > Historie Úřadu > Vývoj soutěžního práva
První zmínku o kartelovém právu v českých zemích lze najít v § 4 rakouského koaličního zákona č. 43 z roku 1870, podle něhož neměly právní účinnost úmluvy živnostníků uzavřené s cílem zvýšit ceny zboží v neprospěch zákazníků. Po vzniku Československé republiky došlo k první systematické úpravě práva proti omezování soutěže v roce 1933. Stalo se tak zákonem č. 141/1933 Sb., o kartelech a soukromých monopolech. Na rozdíl od současné... - Hospodářská soutěž > Zakázané dohody > Místní šetření
Informace o místním šetření pro soutěžitele
Soutěžitelé jsou dle § 21f a § 21g soutěžního zákona povinni podrobit se šetření Úřadu na pozemcích a ve všech objektech, místnostech a dopravních prostředcích, které užívají při své činnosti v hospodářské soutěži (obchodní prostory); poskytnout Úřadu, resp. jeho zaměstnancům a pověřeným osobám, nezbytnou součinnost k výkonu jeho oprávnění a výkon těchto oprávnění strpět a rovněž strpět... - Informační centrum > Informace k nahlížení do spisu
K nahlížení do spisu je níže zveřejněn stručný popis postupu při podání žádosti, doplněný o výtah z příslušné části vnitřního předpisu upravujícího nahlížení do spisu.
Konkrétní postup při žádosti o nahlížení
Žádost musí být doručena osobně, poštou, do datové schránky ÚOHS, v elektronické formě s uznávaným elektronickým podpisem anebo podána ústně do protokolu.
Za podmínky, že bude žádost do pěti dnů potvrzena, popřípadě doplněna... - Informační centrum > Vzdálený přístup ke spisu
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zahájil 1. září 2022 provoz systému pro vzdálený přístup do správního spisu. Služba umožňuje osobám, které mají přístup ke správnímu spisu, typicky zejména účastníkům řízení a jejich právním zástupcům, vzdáleně přistoupit do spisu přes internetové připojení, aniž by museli osobně nahlížet do spisu v sídle Úřadu.
Podle odhadů Úřadu budou moci oprávněné osoby prostřednictvím vzdáleného přístupu... - Informační centrum > Informace k vyznačování obchodního tajemství
Dokument je vodítkem pro soutěžitele poskytující Úřadu informace, podklady a obchodní záznamy (dále též „podklady a informace“) nezbytné pro jeho činnost, při označování informací, jež představují jejich obchodní tajemství.
1. Obecná východiska
1.1 Úřad je oprávněn podle zákona o ochraně hospodářské soutěže[1] vyžadovat od soutěžitelů[2] podklady a informace nezbytné pro jeho činnost, které mohou mít význam pro objasnění... - Hospodářská soutěž > Zakázané dohody > Bid rigging > Sektory a trhy náchylné k bid riggingu
K tomu, aby podniky realizovaly úspěšnou tajnou dohodu typu bid rigging, musí se shodnout na společném postupu pro její realizaci, monitorovat, zda všichni zúčastnění dohodu dodržují, a nastavit způsob, jak potrestat ty, kdo dohodu neplní. I když se tento typ tajných dohod může objevit ve všech ekonomických sektorech, existují určitá odvětví, která jsou k jeho vzniku náchylnější. Pokud jsou pro předmětný sektor nebo trh charakteristické dále popsané rysy... - Hospodářská soutěž > Zakázané dohody > Bid rigging
Bid rigging jsou tajné kartelové dohody uzavírané mezi účastníky výběrových řízení s úmyslem ovlivnit výsledek výběrového řízení ve prospěch dosažení předem dohodnutého cíle. Jaké jsou možnosti odhalování a potírání takových dohod? Jaká preventivní opatření mohou zadavatelé či organizátoři výběrových řízení přijmout za účelem předcházení vzniku tajných dohod?
Prevence a detekce kartelových dohod v souvislosti s výběrovými řízeními... - Veřejné zakázky > Osvěta a transparentnost veřejných zadavatelů > Zakázané dohody - bid rigging > Bid rigging a výběrová řízení
Soutěž mezi uchazeči o zakázku je nejefektivnějším nástrojem pro dosažení nejvyšší kvality požadovaného plnění, tedy dodávaného zboží nebo poskytovaných služeb, a to za co nejnižší cenu. Veřejné i soukromé organizace proto spoléhají, že vyhlášením výběrového řízení získají optimální plnění za dobrou cenu, tj. ekonomicky nejvýhodnější nabídku.
Vyhlášením soutěže se dosáhne nižších cen nebo lepší kvality a inovace pouze tehdy, když... - Veřejné zakázky > Osvěta a transparentnost veřejných zadavatelů > Zakázané dohody - bid rigging > Formy bid riggingu
Bid rigging může mít nejrůznější formy. Typickým příkladem je dohoda, kdo v dané soutěži předloží cenově „nejvýhodnější“ nabídku. „Nejnižší“ cena přitom v takovém případě může být i o desítky procent vyšší, než je reálná hodnota plnění zakázky, avšak tajně smluvení uchazeči podají své nabídky tak, že další se zdánlivě jeví ještě dražší (tzv. „krycí nabídky“). Zadavatel pak logicky vybere nejnižší, byť stále velmi vysokou...
V aktualitách a tiskových zprávách 1547x
- ÚOHS zahajuje šetření trhu zemědělských a potravinářských produktů (23. 2. 2010)
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) je dle § 5 zákona č. 395/2009 Sb., o významné tržní síle při prodeji zemědělských a potravinářských produktů a jejím zneužití (dále též „zákon o významné tržní síle“), oprávněn provádět dohled nad dodržováním tohoto zákona - Třímilionová pokuta pro Liberec (6. 5. 2010)
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) svým prvostupňovým nepravomocným rozhodnutím ze dne 22. dubna 2010 uložil jednu z nejvyšších pokut za veřejné zakázky městu Liberec. Za pochybení v miliardovém tendru na zajišťování služeb v oblasti nakládání s odpady byla vyměřena sankce 3 miliony korun - Výběrové řízení Turnova bylo diskriminační (11. 8. 2010)
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil městu Turnovu pokutu ve výši 350 000 Kč za nedodržení zákonného postupu ve veřejné zakázce na první etapu výstavby integrovaného terminálu veřejné dopravy v Turnově. Prvostupňové rozhodnutí není dosud pravomocné a může být proti němu podán rozklad - Lesy ČR chybně nakupovaly kancelářský materiál (2. 11. 2010)
Státní podnik Lesy České republiky postupoval v nadlimitní veřejné zakázce „Dodávky kancelářského materiálu (rámcová smlouva)“ v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil zadavateli za porušení zákona pokutu ve výši 300 000 Kč - Třímilionová pokuta pro Liberec platí (20. 12. 2010)
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže pravomocně potvrdil správnost rozhodnutí ÚOHS z dubna 2010 o uložení třímilionové pokuty městu Liberec za pochybení v miliardovém tendru na zajišťování služeb v oblasti nakládání s odpady a zamítl tak rozklad podaný zadavatelem - ÚOHS postihuje koordinovaný postup v soutěžní činnosti (11. 3. 2011)
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže získal ze sdělovacích prostředků informaci o tom, že se v tomto týdnu měla uskutečnit schůzka šéfredaktorů deníků a týdeníků ve věci společného prohlášení proti možnému zvýšení daně z přidané hodnoty u tiskovin. V této souvislosti obdržel ÚOHS rovněž dotazy novinářů, zda je takové jednání důvodem pro zahájení šetření ze strany Úřadu - Úřad se obává podstatného zhoršení soutěžního prostředí v lékárenství (5. 8. 2011)
V Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky je v současné době projednávána novela zákona o veřejném zdravotním pojištění. Některá z navrhovaných ustanovení by přitom mohla mít podstatný negativní dopad na hospodářskou soutěž v oblasti lékárenské péče.
- Vláda byla informována dle skutečnosti (28. 1. 2016)
Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková ve svém vystoupení v DVTV (26.1.2016) prohlásila, že předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj na jednání vlády „hovořil nepravdu“ a mylně informoval členy vlády ohledně charakteru podpory na obnovitelné zdroje - Ústavní soud znovu otevřel otázku přiměřenosti místních šetření ve věci tzv. kartelu pekáren (17. 2. 2016)
Ústavní soud dnes zrušil dva rozsudky Nejvyššího správního soudu a jeden rozsudek Krajského soudu v Brně ve věci společností DELTA PEKÁRNY a. s., OK REST a. s. a PENAM a. s. a věc vrátil Nejvyššímu správnímu soudu k novému projednání - Úřad už prověřil téměř tisíc pochybení z podnětu Oživení (11. 3. 2016)
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže považuje za nutné reagovat na článek Jiřího Skuhrovce zveřejněný na blogu serveru Aktualne.cz (http://blog.aktualne.cz/blogy/jiri-skuhrovec.php?itemid=27009
cs | en