Výsledky vyhledávání výrazu: poÅ ta
Na stránkách 367x
- O Úřadu > Etické normy a protikorupční opatření
Oznamování
Oznamování podezření z porušení právních předpisů
V souladu s právními předpisy, které ukládají Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (dále jen „Úřad“) zajistit systém evidence oznámení o podezření z porušení právních předpisů, je s účinností od 1. 8. 2023 zřízena funkce osoby, která přijímá a vyřizuje oznámení o možném protiprávním jednání podle zákona č. 171/2023 Sb., o ochraně oznamovatelů (dále jen „prošetřovatel“).
Prošetřovatel... - O Úřadu > Historie Úřadu > Vývoj soutěžního práva
První zmínku o kartelovém právu v českých zemích lze najít v § 4 rakouského koaličního zákona č. 43 z roku 1870, podle něhož neměly právní účinnost úmluvy živnostníků uzavřené s cílem zvýšit ceny zboží v neprospěch zákazníků. Po vzniku Československé republiky došlo k první systematické úpravě práva proti omezování soutěže v roce 1933. Stalo se tak zákonem č. 141/1933 Sb., o kartelech a soukromých monopolech. Na rozdíl od současné... - Hospodářská soutěž > Zakázané dohody > Místní šetření
Informace o místním šetření pro soutěžitele
Soutěžitelé jsou dle § 21f a § 21g soutěžního zákona povinni podrobit se šetření Úřadu na pozemcích a ve všech objektech, místnostech a dopravních prostředcích, které užívají při své činnosti v hospodářské soutěži (obchodní prostory); poskytnout Úřadu, resp. jeho zaměstnancům a pověřeným osobám, nezbytnou součinnost k výkonu jeho oprávnění a výkon těchto oprávnění strpět a rovněž strpět... - Informační centrum > Informace k nahlížení do spisu
K nahlížení do spisu je níže zveřejněn stručný popis postupu při podání žádosti, doplněný o výtah z příslušné části vnitřního předpisu upravujícího nahlížení do spisu.
Konkrétní postup při žádosti o nahlížení
Žádost musí být doručena osobně, poštou, do datové schránky ÚOHS, v elektronické formě s uznávaným elektronickým podpisem anebo podána ústně do protokolu.
Za podmínky, že bude žádost do pěti dnů potvrzena, popřípadě doplněna... - Informační centrum > Vzdálený přístup ke spisu
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zahájil 1. září 2022 provoz systému pro vzdálený přístup do správního spisu. Služba umožňuje osobám, které mají přístup ke správnímu spisu, typicky zejména účastníkům řízení a jejich právním zástupcům, vzdáleně přistoupit do spisu přes internetové připojení, aniž by museli osobně nahlížet do spisu v sídle Úřadu.
Podle odhadů Úřadu budou moci oprávněné osoby prostřednictvím vzdáleného přístupu... - Informační centrum > Informace k vyznačování obchodního tajemství
Dokument je vodítkem pro soutěžitele poskytující Úřadu informace, podklady a obchodní záznamy (dále též „podklady a informace“) nezbytné pro jeho činnost, při označování informací, jež představují jejich obchodní tajemství.
1. Obecná východiska
1.1 Úřad je oprávněn podle zákona o ochraně hospodářské soutěže[1] vyžadovat od soutěžitelů[2] podklady a informace nezbytné pro jeho činnost, které mohou mít význam pro objasnění... - Hospodářská soutěž > Zakázané dohody > Bid rigging > Sektory a trhy náchylné k bid riggingu
K tomu, aby podniky realizovaly úspěšnou tajnou dohodu typu bid rigging, musí se shodnout na společném postupu pro její realizaci, monitorovat, zda všichni zúčastnění dohodu dodržují, a nastavit způsob, jak potrestat ty, kdo dohodu neplní. I když se tento typ tajných dohod může objevit ve všech ekonomických sektorech, existují určitá odvětví, která jsou k jeho vzniku náchylnější. Pokud jsou pro předmětný sektor nebo trh charakteristické dále popsané rysy... - Hospodářská soutěž > Zakázané dohody > Bid rigging
Bid rigging jsou tajné kartelové dohody uzavírané mezi účastníky výběrových řízení s úmyslem ovlivnit výsledek výběrového řízení ve prospěch dosažení předem dohodnutého cíle. Jaké jsou možnosti odhalování a potírání takových dohod? Jaká preventivní opatření mohou zadavatelé či organizátoři výběrových řízení přijmout za účelem předcházení vzniku tajných dohod?
Prevence a detekce kartelových dohod v souvislosti s výběrovými řízeními... - Veřejné zakázky > Osvěta a transparentnost veřejných zadavatelů > Zakázané dohody - bid rigging > Bid rigging a výběrová řízení
Soutěž mezi uchazeči o zakázku je nejefektivnějším nástrojem pro dosažení nejvyšší kvality požadovaného plnění, tedy dodávaného zboží nebo poskytovaných služeb, a to za co nejnižší cenu. Veřejné i soukromé organizace proto spoléhají, že vyhlášením výběrového řízení získají optimální plnění za dobrou cenu, tj. ekonomicky nejvýhodnější nabídku.
Vyhlášením soutěže se dosáhne nižších cen nebo lepší kvality a inovace pouze tehdy, když... - Veřejné zakázky > Osvěta a transparentnost veřejných zadavatelů > Zakázané dohody - bid rigging > Formy bid riggingu
Bid rigging může mít nejrůznější formy. Typickým příkladem je dohoda, kdo v dané soutěži předloží cenově „nejvýhodnější“ nabídku. „Nejnižší“ cena přitom v takovém případě může být i o desítky procent vyšší, než je reálná hodnota plnění zakázky, avšak tajně smluvení uchazeči podají své nabídky tak, že další se zdánlivě jeví ještě dražší (tzv. „krycí nabídky“). Zadavatel pak logicky vybere nejnižší, byť stále velmi vysokou...
V aktualitách a tiskových zprávách 1547x
- Svatomartinskou konferenci zakončila debata o bid riggingu (15. 11. 2018)
Druhý den Svatomartinské konference 2018 zahájil místopředseda ÚOHS Petr Solský tématem Významná tržní síla – harmonizace boje proti „nekalým“ obchodním praktikám v Evropské unii - Úřad odmítá nařčení Libereckého kraje, rozhodnutí přezkoumávat nemůže (24. 6. 2019)
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže je přesvědčen o správnosti a zákonnosti všech svých rozhodnutí, tedy i rozhodnutí týkajících se krajských veřejných zakázek na autobusové dopravce. Jediným měřítkem v rozhodování Úřadu je vždy pouze zákon o zadávání veřejných zakázek a další relevantní legislativa - Úřad rozhodne o mýtném tendru dle rozsudku, přestože se domnívá, že zákon to neumožňuje (12. 8. 2019)
Krajský soud v Brně svým rozsudkem z pátku 9. srpna 2019 označil procesní přerušení správního řízení ve věci přezkoumání postupu Ministerstva dopravy ČR v zadávacím řízení na systém elektronického mýtného za nečinnost a nařídil Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže do 30 dnů ve věci rozhodnout - Úřad uložil zákaz plnění smlouvy na mýtný systém s odkladem na jeden rok (26. 9. 2019)
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v souladu s právním názorem Krajského soudu v Brně opakovaně projednal návrh na uložení zákazu plnění „Smlouvy o dodávce a poskytování komplexních služeb provozu SEM“ uzavřené mezi Ministerstvem dopravy České republiky a společnostmi CzechToll s.r.o. a SkyToll, a. s., a uložil zákaz plnění této smlouvy. Zákaz je uložen s odkladem 12 měsíců od nabytí právní moci rozhodnutí. Rozhodnutí není dosud pravomocné a může být proti němu podán rozklad - Město Dobříš nezákonně využilo „ in house“ zadání, pokuta činí 500 000 korun (17. 7. 2020)
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže zamítl rozklad města Dobříš ve věci veřejné zakázky na zajištění nakládání s komunálními odpady, kterou město realizovalo prostřednictvím vertikální spolupráce, a potvrdil prvostupňové rozhodnutí Úřadu, v němž byla zadavateli uložena pokuta 500 tisíc korun za přestupek spočívající v tom, že v rozporu se zákonem nezadal plnění vyplývající ze smlouvy na zajištění nakládání s komunálními odpady... - Předseda ÚOHS potvrdil: ministerstvo chybovalo, avšak zákaz plnění smlouvy na armádní vrtulníky nelze uložit vzhledem k bezpečnostním zájmům (16. 11. 2020)
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj svým rozhodnutím ze 13. listopadu 2020 zamítl rozklad italské společnosti Leonardo S. p. A. a potvrdil tak prvostupňové rozhodnutí, jímž Úřad nevyhověl návrhu této společnosti na uložení zákazu plnění smlouvy na dodávku víceúčelových vrtulníků, kterou uzavřelo Ministerstvo obrany České republiky s vládou Spojených států amerických - Pokuta pro Abistore potvrzena, distributor sportovního vybavení diktoval ceny prodejcům (11. 2. 2021)
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Mlsna potvrdil uložení pokuty ve výši 1 851 000 Kč pro soutěžitele ABISTORE SPORT, s. r. o., (dále jen „Abistore“) za porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže. Rozhodnutí je pravomocné - Úřad v poslední době uspěl u správních soudů, přinášíme výběr zajímavých judikátů (8. 11. 2021)
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v posledních týdnech úspěšně obhájil řadu svých rozhodnutí z oblasti hospodářské soutěže i veřejných zakázek před správními soudy. Přinášíme výběr nejzajímavějších judikátů, které potvrzují či zpřesňují rozhodovací praxi Úřadu - Úřad uložil soutěžiteli Beryko prvostupňovou pokutu 22,5 milionu korun za obstrukce při místním šetření (8. 11. 2022)
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil prvostupňovým rozhodnutím společnosti Beryko s.r.o. pokutu ve výši 22 500 000 korun za porušení povinnosti poskytnout Úřadu nezbytnou součinnost při provádění místního šetření. Proti rozhodnutí může být v zákonné lhůtě podán rozklad - Pokuta za maření místního šetření pro Beryko je pravomocná (1. 2. 2023)
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Mlsna zastavil správní řízení se společností Beryko s. r. o. o rozkladu proti pokutě za maření místního šetření, protože rozklad byl vzat zpět. Prvostupňové rozhodnutí s pokutou ve výši 22,5 milionu korun tedy nabylo právní moci
cs | en