Výsledky vyhledávání výrazu: formuláře
Na stránkách 311x
- Významná tržní síla > Metodická činnost > Souhrn výkladových stanovisek > K množstevním slevám a jejich pojetí
Obecné pojetí zpětně účtovaných množstevních slevUstanovení § 4 odst. 2 písm. d) zákona neuvádí konkrétní výčet různých slev, o množstevní slevě (předem sjednané) hovoří pouze v tom smyslu, že u této jediné slevy je možné, aby byla vyúčtována zpětně. Za množstevní slevu lze přitom považovat slevu vzniklou v důsledku většího odebraného zboží, jako úsporu z rozsahu, na které se podílel odběratel tím, že od dodavatele odebral větší množství... - Informační centrum > Konference a semináře > Uskutečněné akce > 25 let soutěžního práva v České republice
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže si slavnostní konferencí pořádanou 26. 5. 2016 připomněl čtvrtstoleté výročí zavedení soutěžního práva v České republice a současně i založení soutěžního úřadu, který začal svou činnost k 1.6.1991.
Konference se zúčastnila řada významných hostů, mezi jinými předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, nejvyšší státní... - Hospodářská soutěž > Mezinárodní spolupráce
Efektivní prosazování soutěžního práva je v současné době komplexním problémem, jehož nedílnou součástí je i mezinárodní spolupráce v oblasti prosazování a harmonizace soutěžního práva a politiky na mezinárodní úrovni. Pro účinné prosazování soutěžních pravidel je proto nutné, aby se Úřad pro ochranu hospodářské soutěže aktivně zapojoval do spolupráce zahrnující aktivity národních soutěžních úřadů, orgánů mezinárodních organizací a... - O Úřadu > Historie Úřadu > Vývoj soutěžního práva
První zmínku o kartelovém právu v českých zemích lze najít v § 4 rakouského koaličního zákona č. 43 z roku 1870, podle něhož neměly právní účinnost úmluvy živnostníků uzavřené s cílem zvýšit ceny zboží v neprospěch zákazníků. Po vzniku Československé republiky došlo k první systematické úpravě práva proti omezování soutěže v roce 1933. Stalo se tak zákonem č. 141/1933 Sb., o kartelech a soukromých monopolech. Na rozdíl od současné... - Hospodářská soutěž > Zakázané dohody > Leniency program
PROGRAM LENIENCY (SHOVÍVAVOST)
Utajované dohody mezi soutěžiteli o přímém či nepřímém určení ceny, rozdělení trhu, nákupních zdrojů nebo zákazníků, omezení či kontrole výroby nebo odbytu zboží, včetně jeho dovozu či vývozu, patří mezi nejzávažnější způsoby narušení hospodářské soutěže. Za taková jednání hrozí účastníkům utajovaných dohod velmi vysoké pokuty, které mohou být uloženy až do 10 % z čistého obratu dosaženého soutěžitelem... - Významná tržní síla > Mezinárodní spolupráce
Efektivní ochrana před nekalými obchodními praktikami v potravinovém řetězci je v současné době komplexním problémem, jehož nedílnou součástí je i mezinárodní spolupráce v oblasti prosazování a harmonizace pravidel na ochranu slabší smluvní strany v potravinovém řetězci. Pro účinné prosazování těchto pravidel je proto nutné, aby se Úřad pro ochranu hospodářské soutěže aktivně zapojoval do spolupráce zahrnující aktivity národních dozorových orgánů... - Hospodářská soutěž > Mezinárodní spolupráce > Evropská soutěžní síť (European Competition Network - ECN)
Evropská soutěžní síť byla založena jako fórum pro diskuzi a spolupráci evropských soutěžních úřadů v případech, kdy jsou aplikovány články 101 (dříve čl. 81 SES) a 102 (dříve čl. 82 SES) Smlouvy o fungování Evropské unie. Zajišťuje efektivní rozdělení práce a účinnou a jednotnou aplikaci soutěžních pravidel Evropské unie. Evropská komise a soutěžní úřady členských států spolupracují v rámci ECN
při vzájemném informování se o nových... - Informační centrum > Konference a semináře > Uskutečněné akce > Soukromoprávní prosazování kartelového práva (26. a 27. 6. 2009)
O výraznějším prosazování soukromoprávního vymáhání soutěžního práva (tzv. private enforcement) v Evropě budou ve dnech 26. a 27. června hovořit v Praze na konferenci s názvem Soukromoprávní vymáhání kartelového práva přední odborníci na hospodářskou soutěž. Akci pořádá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže společně s Právnickou fakultou Univerzity Karlovy.
„Efektivní vymáhání soutěžního práva sestává nejen z veřejného vymáhání prováděného... - Veřejné zakázky > Osvěta a transparentnost veřejných zadavatelů > Veřejné zakázky > Vybraná rozhodnutí ÚOHS > Definice veřejné zakázky
„Zastřená“ veřejná zakázka
Rozhodnutí Úřadu ze dne 5. 11. 2007, č. j. ÚOHS-S199/2007-18164/2007/540-AS, potvrzené rozhodnutím předsedy Úřadu ze dne 4. března 2008, č. j. ÚOHS-R213/2007/02-05035/2008/310-KK
Z předložené dokumentace vyplynulo, že dne 22. 3. 2006 byla uzavřena kupní smlouva mezi zadavatelem a vybraným uchazečem, jejímž předmětem byl prodej budovy mateřské školy a dvou přilehlých pozemků s tím, že kupní cena ve výši 16 065 000... - Informační centrum > Informační listy > 2018
ÚOHS - efektivní dozor nad veřejným zadáváním a soutěžní regulací
Veřejná podpora
V aktualitách a tiskových zprávách 2344x
- Veřejná konzultace k ověření vhodnosti předpisů upravujících podporu v oblasti zavádění širokopásmových sítí (16. 9. 2020)
Evropská komise zahájila veřejnou konzultaci vyzývající členské státy a další zúčastněné strany, aby poskytly své názory a komentáře ke stávajícím pravidlům EU pro státní podporu veřejné podpory v oblasti širokopásmových sítí. Veřejná konzultace je součástí celkového hodnocení příslušných pravidel Evropskou komisí s cílem posoudit, zda jsou stále vhodná pro daný účel, nebo zda je bude třeba aktualizovat s ohledem na nejnovější technologický vývoj a vývoj na trhu - Dotazník pro dodavatele v zemědělském a potravinářském dodavatelském řetězci o nekalých obchodních praktikách (30. 9. 2020)
Dne 17. dubna 2019 přijaly Evropský parlament a Rada směrnici (EU) 2019/633 o nekalých obchodních praktikách ve vztazích mezi podniky v zemědělském a potravinářském dodavatelském řetězci - Evropská komise prodlužuje účinnost nařízení č. 360/2012 na podporu de minimis udílenou podnikům poskytujícím služby obecného hospodářského zájmu (20. 10. 2020)
S účinností od 3. 11. 2020 Evropská komise prodlužuje účinnost nařízení Komise (EU) č. 360/2012 o použití článků 107 a 108 Smlouvy o fungování Evropské unie na podporu de minimis udílenou podnikům poskytujícím služby obecného hospodářského zájmu do 31. prosince 2023.
Evropská komise vydala Nařízení Komise (EU) 2020/1474 ze dne 13. října 2020, kterým se mění nařízení (EU) č. 360/2012, pokud jde o prodloužení jeho doby použitelnosti a časově vymezené... - Veřejná konzultace k hospodářské soutěži a Zelené dohodě pro Evropu se blíží ke konci (12. 11. 2020)
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže upozorňuje na blížící se konec (pro Českou republiku do 28. listopadu 2020) veřejné konzultace vyhlášené Evropskou komisí na na téma hospodářská soutěž v kontextu Zelené dohody pro Evropu - Evropská komise vyhlásila veřejnou konzultaci k návrhu nového oznámení Komise o prosazování pravidel státní podpory vnitrostátními soudy (11. 2. 2021)
V roce 2019 zveřejnila Komise studii o prosazování pravidel státní podpory a o rozhodnutích vnitrostátních soudů o státní podpoře ve 28 členských státech. Studie odhalila, že v období let 2007–2017 došlo k nárůstu počtu případů státní podpory určených vnitrostátním soudům. Jde jednak o případy, kdy jsou vnitrostátní soudy zapojeny do vyvozování důsledků neoprávněného uskutečnění podpory („soukromoprávní prosazování“), a dále o případy, kdy... - Informační povinnost o výši vyplacené veřejné podpory za rok 2020 (1. 3. 2021)
Poskytovatel veřejné podpory je dle § 5 odst. 1 písm. a) zákona č. 215/2004 Sb., o úpravě některých vztahů v oblasti veřejné podpory a o změně zákona o podpoře výzkumu a vývoje, v platném znění, povinen poskytnout Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže do 30. dubna 2021 informace o výši poskytnuté (rozuměj vyplacené) veřejné podpory za kalendářní rok 2020 - Evropská komise schválila změny u některých stávajících podpůrných opatření na pomoc podnikům zasaženým vládními opatřeními v souvislosti s COVID-19 (9. 3. 2021)
V souvislosti s probíhající pandemií nemoci COVID-19 a přijatými vládními opatřeními byla Evropskou komisí schválena pro Českou republiku celá řada podpůrných opatření na základě dočasného rámce - Informační povinnost o výši vyplacené veřejné podpory za rok 2020 (16. 3. 2021)
Poskytovatel veřejné podpory je dle § 5 odst. 1 písm. a) zákona č. 215/2004 Sb., o úpravě některých vztahů v oblasti veřejné podpory a o změně zákona o podpoře výzkumu a vývoje, v platném znění, povinen poskytnout Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže do 30. dubna 2021 informace o výši poskytnuté (rozuměj vyplacené) veřejné podpory za kalendářní rok 2020 - Nové Pokyny k regionální státní podpoře 2022 - 2027 (26. 4. 2021)
V minulém týdnu přijala Evropská komise revidované pokyny k regionální státní podpoře. Pokyny vstoupí v platnost dne 1. ledna 2022 - Evropská komise zahájila veřejnou konzultaci k návrhu revize Pokynů k státní podpoře investic v rámci rizikového financování („Pokyny k rizikovému financování“) (24. 5. 2021)
Navrhovaná revize Pokynů k rizikovému financování je výsledkem tzv. fitness checku (hodnocení a kontroly účelnosti pravidel pro veřejnou podporu) uskutečněného v minulých letech
cs | en