Výsledky vyhledávání výrazu: formuláře
Na stránkách 309x
- Informační centrum > Konference a semináře > Uskutečněné akce > 25 let soutěžního práva v České republice
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže si slavnostní konferencí pořádanou 26. 5. 2016 připomněl čtvrtstoleté výročí zavedení soutěžního práva v České republice a současně i založení soutěžního úřadu, který začal svou činnost k 1.6.1991.
Konference se zúčastnila řada významných hostů, mezi jinými předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, nejvyšší státní... - Hospodářská soutěž > Hlavní ekonom
Organizační zajištění činnosti hlavního ekonoma na ÚOHS
V současné době je činnost hlavního ekonoma zajišťována ekonomickým poradcem místopředsedy Sekce hospodářské soutěže (dále též „Sekce“), kterému je přímo podřízen. Hlavní ekonom je zapojován do činnosti organizačních jednotek sekce hospodářské soutěže dle potřeby a podílí se metodicky na činnosti Sekce zejména v těch případech, kdy je třeba aplikovat know-how z oblasti soutěžní... - Hospodářská soutěž > Mezinárodní spolupráce
Efektivní prosazování soutěžního práva je v současné době komplexním problémem, jehož nedílnou součástí je i mezinárodní spolupráce v oblasti prosazování a harmonizace soutěžního práva a politiky na mezinárodní úrovni. Pro účinné prosazování soutěžních pravidel je proto nutné, aby se Úřad pro ochranu hospodářské soutěže aktivně zapojoval do spolupráce zahrnující aktivity národních soutěžních úřadů, orgánů mezinárodních organizací a... - O Úřadu > Historie Úřadu > Vývoj soutěžního práva
První zmínku o kartelovém právu v českých zemích lze najít v § 4 rakouského koaličního zákona č. 43 z roku 1870, podle něhož neměly právní účinnost úmluvy živnostníků uzavřené s cílem zvýšit ceny zboží v neprospěch zákazníků. Po vzniku Československé republiky došlo k první systematické úpravě práva proti omezování soutěže v roce 1933. Stalo se tak zákonem č. 141/1933 Sb., o kartelech a soukromých monopolech. Na rozdíl od současné... - Hospodářská soutěž > Zakázané dohody > Leniency program
PROGRAM LENIENCY (SHOVÍVAVOST)
Utajované dohody mezi soutěžiteli o přímém či nepřímém určení ceny, rozdělení trhu, nákupních zdrojů nebo zákazníků, omezení či kontrole výroby nebo odbytu zboží, včetně jeho dovozu či vývozu, patří mezi nejzávažnější způsoby narušení hospodářské soutěže. Za taková jednání hrozí účastníkům utajovaných dohod velmi vysoké pokuty, které mohou být uloženy až do 10 % z čistého obratu dosaženého soutěžitelem... - Významná tržní síla > Mezinárodní spolupráce
Efektivní ochrana před nekalými obchodními praktikami v potravinovém řetězci je v současné době komplexním problémem, jehož nedílnou součástí je i mezinárodní spolupráce v oblasti prosazování a harmonizace pravidel na ochranu slabší smluvní strany v potravinovém řetězci. Pro účinné prosazování těchto pravidel je proto nutné, aby se Úřad pro ochranu hospodářské soutěže aktivně zapojoval do spolupráce zahrnující aktivity národních dozorových orgánů... - Hospodářská soutěž > Mezinárodní spolupráce > Evropská soutěžní síť (European Competition Network - ECN)
Evropská soutěžní síť byla založena jako fórum pro diskuzi a spolupráci evropských soutěžních úřadů v případech, kdy jsou aplikovány články 101 (dříve čl. 81 SES) a 102 (dříve čl. 82 SES) Smlouvy o fungování Evropské unie. Zajišťuje efektivní rozdělení práce a účinnou a jednotnou aplikaci soutěžních pravidel Evropské unie. Evropská komise a soutěžní úřady členských států spolupracují v rámci ECN
při vzájemném informování se o nových... - Informační centrum > Konference a semináře > Uskutečněné akce > Soukromoprávní prosazování kartelového práva (26. a 27. 6. 2009)
O výraznějším prosazování soukromoprávního vymáhání soutěžního práva (tzv. private enforcement) v Evropě budou ve dnech 26. a 27. června hovořit v Praze na konferenci s názvem Soukromoprávní vymáhání kartelového práva přední odborníci na hospodářskou soutěž. Akci pořádá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže společně s Právnickou fakultou Univerzity Karlovy.
„Efektivní vymáhání soutěžního práva sestává nejen z veřejného vymáhání prováděného... - Veřejné zakázky > Osvěta a transparentnost veřejných zadavatelů > Veřejné zakázky > Vybraná rozhodnutí ÚOHS > Definice veřejné zakázky
„Zastřená“ veřejná zakázka
Rozhodnutí Úřadu ze dne 5. 11. 2007, č. j. ÚOHS-S199/2007-18164/2007/540-AS, potvrzené rozhodnutím předsedy Úřadu ze dne 4. března 2008, č. j. ÚOHS-R213/2007/02-05035/2008/310-KK
Z předložené dokumentace vyplynulo, že dne 22. 3. 2006 byla uzavřena kupní smlouva mezi zadavatelem a vybraným uchazečem, jejímž předmětem byl prodej budovy mateřské školy a dvou přilehlých pozemků s tím, že kupní cena ve výši 16 065 000... - Informační centrum > Informační listy > 2018
ÚOHS - efektivní dozor nad veřejným zadáváním a soutěžní regulací
Veřejná podpora
V aktualitách a tiskových zprávách 2306x
- Výzvy zástupců asociací ke zvyšování cen mohou být protisoutěžní, varuje předseda ÚOHS (25. 5. 2021)
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Mlsna považuje za nutné reagovat na některá vyjádření ze strany sdružení soutěžitelů v různých odvětvích o možném zvyšování cen, která se v poslední době objevila v médiích - ÚOHS si připomněl 30 let své existence na slavnostní konferenci (22. 9. 2021)
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže dnes oslavil 30 let své existence slavnostní konferencí, která se uskutečnila v Lichtenštejnském paláci v Praze. Přání k „narozeninám“ Úřadu pronesl předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Radek Vondráček, předseda vlády České republiky Andrej Babiš, rektor Tomáš Zima a zástupci ministerstva průmyslu a obchodu a ministerstva pro místní rozvoj - Evropská komise schválila podporu českým podnikům postiženým vysokými cenami energií (15. 11. 2022)
Evropská komise dnes oznámila, že schválila České republice program ve výši cca 30 miliard korun na podporu české ekonomiky v souvislosti s válkou Ruska proti Ukrajině. Program byl schválen na základě tzv. dočasného krizového rámce státní podpory - Úřad oslovil v souvislosti s cenami potravin už téměř dvě stovky subjektů (20. 3. 2023)
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže postupuje v šetření na trzích několika základních potravin, jehož účelem je zmapovat strukturu trhu a cenový vývoj ve vertikálním řetězci a případně odhalit možné protisoutěžní jednání vedoucí k nepřiměřenému nárůstu cen v posledních měsících. Vedle uvedeného šetření se Úřad dále zabývá více než 40 podněty, které mu byly předány ministerstvem zemědělství - Seminář Co nového v soutěžním právu? - aktualizovaný program (19. 10. 2007)
V blízké době uplyne právě jeden rok, kdy se u příležitosti patnácti let aplikace soutěžního práva v České republice uskutečnila v Brně mezinárodní konference za účasti řady skutečných "špiček" na problematiku hospodářské soutěže s názvem Soutěž a konkurenceschopnost . Vzhledem k mimořádnému úspěchu loňské konference se ÚOHS rozhodl na tuto akci navázat seminářem - Experti na fúze se potkají v Brně (17. 3. 2008)
Brno bude od zítřka (18. března) hostit nejvýznamnější událost týkající se politiky hospodářské soutěže, která se v tomto roce v České republice uskuteční. - Seminář Poslední trendy a vývoj soutěžního práva (5. 11. 2008)
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže pořádá ve dnech 11. a 12. listopadu 2008 ve svém sídle na třídě Kpt. Jaroše 7 v Brně seminář nazvaný „Poslední trendy a vývoj soutěžního práva“ - Nehledejme transparentnost ÚOHS v telefonních číslech na zaměstnance (11. 9. 2020)
Po úterním setkání prezidenta republiky s předsedou vlády, na němž se mimo jiné řešilo fungování Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, se objevilo velké množství článků a komentářů, které se snaží Úřad vylíčit jako neprůhlednou a nefungující instituci. Řada těchto textů však pouze dokazuje, že jejich autoři se nikdy o činnost úřadu nezajímali, nečetli jediné jeho rozhodnutí a chtějí se pouze přiživit na současné vlně negativní publicity o ÚOHS - Příprava novely Nařízení Komise č. 69/2001 ze dne 12. 1. 2001 o použití čl. 87 a 88 Smlouvy ES na podporu de minimis (20. 10. 2006)
Návrh Nařízení zvyšuje strop, pod kterým je podpora považována za podporu, která nesplňuje všechna kritéria stanovená čl. 87 odst. 1 Smlouvy o založení Evropských společenství a nepodléhá tak oznamovací povinnosti vůči Evropské komisi. - Návrh blokové výjimky pro oblast národní regionální investiční podpory (20. 10. 2006)
Návrh Nařízení Komise o použití čl. 87 a 88 Smlouvy ES na vnitrostátní regionální investiční podporu je v souladu se zněním nových Pravidel pro národní regionální podporu a nezavádí žádné dodatečné podmínky vztahující se např. k minimální výši investice, snížení procentuální míry podpory apod.
cs | en