Představení přednášejících a jejich prezentace

Petr Mlsna

předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže

 

Doc. JUDr. PhDr. Petr Mlsna, Ph.D., je od 2. prosince 2020 předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Od roku 2003 zastával řadu funkcí na Úřadu vlády a v Legislativní radě vlády. Na přelomu let 2012 a 2013 byl ministrem bez portfeje a předsedou Legislativní rady vlády. Následně působil jako náměstek na ministerstvu spravedlnosti a ministerstvu školství mládeže a tělovýchovy. Od roku 2015 až do jmenování předsedou ÚOHS řídil z pozice náměstka sekci legislativy, státní správy a územní samosprávy na ministerstvu vnitra.

 

 

 

 

 

 

PANEL I:

CO NOVÉHO V HOSPODÁŘSKÉ SOUTĚŽI

 

Kamil Nejezchleb

místopředseda ÚOHS

 

Kamil Nejezchleb působí jako místopředseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže pověřený řízením Sekce hospodářské soutěže od 1. 4. 2021. V roce 2007 absolvoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity a Podnikatelskou fakultu Vysokého učení technického v Brně. V roce 2019 dokončil doktorské studium na Právnické fakultě Masarykovy univerzity. Ve své disertační práci se zabýval modernizací právních nástrojů na odhalování kartelových dohod a v průběhu doktorského studia úspěšně realizoval několik specifických projektů zaměřených na různé aspekty práva hospodářské soutěže. Od listopadu 2008 působí celou svou profesní kariéru na Úřadě pro ochranu hospodářské soutěže, kde vystřídal různé pozice. V posledních pěti letech před jmenováním do pozice místopředsedy působil ve funkci vedoucího Oddělení kartelů. Vyučoval obchodní a živnostenské právo na Veřejně správní akademii v Brně. Dlouhodobě spolupracuje s Právnickou fakultou a Ekonomicko-správní fakultou Masarykovy univerzity, kde přednášel v rámci specializovaných předmětů týkajících se práva či ekonomie hospodářské soutěže. Zkušenosti s aplikací soutěžního práva má rovněž ze zahraničí, z půlroční stáže u Evropské komise na DG COMP a především z dlouhodobého působení v rámci sítí soutěžních orgánů ECN a ICN. Spolupracoval na metodikách k programům leniency a narovnání i přípravě posledních novel zákona o ochraně hospodářské soutěže. Rovněž se dlouhodobě podílel na školení veřejných zadavatelů k problematice bid riggingu. Z oblasti hospodářské soutěže publikoval řadu odborných článků. Je spoluautorem publikace Ekonomické metody v soutěžním právu.

prezentace prezentace 329 KB

 

Boris Gregor

slovenský soutěžní úřad

 

Boris Gregor je místopředsedou slovenského soutěžního úřadu od dubna 2016. Absolvoval Fakultu podnikového managementu Ekonomické univerzity v Bratislavě. Do úřadu přišel z Bratislavské vodárenské společnosti, a. s., kde působil jako obchodní ředitel a současně zastával funkci místopředsedy představenstva (2011–2015). Jeho dřívějším působištěm byla společnost BELIMEX, a. s. (2000–2011), ve které od roku 2008 vykonával funkci předsedy představenstva a současně ředitele společnosti.

prezentace prezentace 1.2 MB 

 

 

 

 

Maria Jaspers

Evropská komise, DG Competition

 

Od podzimu 2020 je Maria Jaspers ředitelkou Odboru kartelů na Generálním ředitelství pro hospodářskou soutěž Evropské komise (DG Competition). Před jmenováním ředitelkou zastávala funkci vedoucí Oddělení soutěžní politiky a podpory případů poté, co pět let vedla oddělení na Odboru kartelů. 

Na DG Competition nastoupila v roce 2001 a pracovala v různých odděleních zabývajících se soutěžní politikou a otázkami prosazování práva, než v roce 2007 zahájila svoji manažerskou dráhu jako zástupkyně vedoucího (tehdejšího) oddělení pro koordinaci soutěžní politiky a případů fúzí. 

Maria Jaspers je švédská právnička a absolvovala magisterské studium evropského práva na Europa-Institut v německém Saarbrückenu. Před nástupem k Evropské komisi se dva roky věnovala soukromé právní praxi ve Švédsku.

 

András Tóth

maďarský soutěžní úřad

 

András Tóth je od roku 2010 místopředsedou maďarského Úřadu pro hospodářskou soutěž (GVH) a předsedou Rady tohoto úřadu. Dříve pracoval v kancelářích White & Case LLP v Bruselu a Budapešti. Je docentem a zástupcem vedoucího katedry práva informačních a komunikačních technologií na Károliho univerzitě v Budapešti, kde vyučuje právo hospodářské soutěže, veřejné procesní právo a digitální právo EU. Je členem redakční rady časopisu European Competition and Regulatory Law Review (CoRe) vydávaného nakladatelstvím Lexxion v Berlíně. 

prezentace  prezentace  729 KB

  

 

PANEL II:

HORIZONTÁLNÍ DOHODY A UDRŽITELNOST

 

společná prezentace panelistů společná prezentace panelistů 492 KB

 

Igor Pospíšil

ÚOHS

 

Igor Pospíšil pracuje pro ÚOHS jako právník od roku 2001. Působil jako vedoucí Pracovní skupiny pro svobodná povolání, následně jako ředitel Odboru výroby a maloobchodu. Od roku 2007 je ředitelem Odboru kartelů. Několik let byl rovněž činný jako lektor akreditovaný Ministerstvem vnitra pro oblast správního práva. Podílel se na zpracování řady soutěžních dokumentů a zúčastnil se desítek konferencí a seminářů v oblasti hospodářské soutěže. Věnuje se i legislativní, publikační a přednáškové činnosti, je spoluautorem soft-law ÚOHS.

 

  

 

 

 

Ivana Halamová Dobíšková

Allen & Overy, o. s.

 

Ivana Halamová Dobíšková je seniorní advokátkou a členkou středoevropského týmu pro soutěžní právo v advokátní kanceláři Allen & Overy. Zaměřuje se na právo hospodářské soutěže, významné tržní síly, veřejné podpory a veřejných zakázek. Je absolventkou postgraduálního studia práva EU na College of Europe v Bruggách a programu Ekonomika v soutěžním právu na londýnské King's College. Dříve působila v Právní službě Evropské komise. Ivana má zkušenosti se zastupováním klientů před ÚOHS, Evropskou komisí i Soudním dvorem EU. Jako specialistka na soutěžní právo je doporučována mezinárodními publikacemi Chambers Europe či Legal500.

Od února 2021 je členkou rozkladové komise předsedy ÚOHS pro oblast ochrany hospodářské soutěže a významné tržní síly. Je rovněž členkou předsednictva Komise pro hospodářskou soutěž ICC ČR.

 

Kateřina Mandulová

PricewaterhouseCoopers Legal, s.r.o., advokátní kancelář

 

Kateřina je manažerkou PwC Legal. Je členkou České advokátní komory. Během své kariéry působila v mezinárodních advokátních kancelářích i v roli inhouse právníka. Kateřina je absolventem Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a titul LL.M. získala na College of Europe v Bruggách v oboru evropského práva. V současnosti rozvíjí agendu ESG a veřejné regulace. Mluví plynně anglicky a francouzsky.

 

 

 

 

 

Martin Nedelka

Nedelka Kubáč advokáti, advokátní kancelář  

 

Martin Nedelka je advokátem a partnerem v pražské a bratislavské pobočce advokátní kanceláře Nedelka Kubáč advokáti, která se výlučně specializuje na oblast českého, slovenského a unijního soutěžního práva, regulovaná odvětví, veřejné zakázky a problematiku compliance.

Studoval právo v Praze, Regensburgu a Dublinu. Je členem České advokátní komory, Slovenské advokátní komory a Bruselské advokátní komory. Působí též v redakční radě revue soutěžního práva Antitrust.

 

 

 

 

PANEL III:

HOSPODÁŘSKÁ SOUTĚŽ A DYNAMICKY SE ROZVÍJEJÍCÍ TRHY

 

Pavel Doležal

ÚOHS

 

Pavel Doležal je inženýrem ekonomie a od roku 2001 pracuje jako ekonom na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Ve své činnosti se zaměřuje na oblast soutěžní ekonomie a analýz. V letech 2006–2008 byl členem rozkladové komise předsedy Úřadu pro oblast hospodářské soutěže. Následně působil v řadě pozic v rámci Sekce hospodářské soutěže. V letech 2013–2018 byl ředitelem Odboru dominance a vertikálních dohod – výroba a následně vedoucím tohoto oddělení. Od roku 2018 je poradcem místopředsedy pro oblast hospodářské soutěže.

prezentace prezentace 306 KB 

 

 

 

 

Jakub Chini

Ekonomicko-správní fakulta Masarykovy univerzity, CompetitionSphere

 

Jakub Chini je seniorním ekonomem v CompetitionSphere, kde společně s Gregorem Langusem (2021 and 2022 Who’s Who Legal) poskytují poradenství v oblasti spojování soutěžitelů, zneužití dominantního postavení, zakázaných dohod a náhrady škody. Jako konzultant se podílel na případech u Evropské komise, DOJ, FTC, ICDR a také u několika evropských soutěžních úřadů. Před nástupem do CompetitionSphere pracoval v E.CA Economics.

Jakub v současnosti dokončuje Ph.D. na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity, kde vyučuje soutěžní ekonomii a mikroekonomii. V rámci svého Ph.D. vystupuje jménem univerzity jako soudní znalec pro případy v osobní železniční přepravě a energetice, a to včetně výpovědí před českými soudy.

prezentace prezentace 285 KB

 

Vitaly Pruzhansky

Partner, RBB Economics

 

Vitaly Pruzhansky je partnerem ve společnosti RBB Economics a od roku 2005, kdy získal doktorát, pracuje v oblasti poradenství. Je uveden v publikaci Who's Who Legal, v části věnované soutěžním ekonomům, a publikoval články o ekonomické teorii a soutěžní politice v časopisech European Journal of Law and Economics, Journal of Competition Law and Economics, International Journal of Game Theory a Theory and Decision.

Jeho poradenské zkušenosti zahrnují širokou škálu otázek z oblasti soutěžní politiky, včetně fúzí a akvizic s horizontálními i vertikálními dopady, a také řadu projektů v souvislosti s články 101 a 102 SFEU a jim odpovídajícími vnitrostátními předpisy. Poskytoval poradenství klientům z celé řady sektorů, včetně bankovnictví a pojišťovnictví, chemického průmyslu, spotřební elektroniky, energetiky, rychloobrátkového spotřebního zboží, průmyslového spotřebního materiálu, kovů a těžby, telekomunikací a médií, vojenského vybavení, léčiv a zdravotnických prostředků, softwaru a dopravy.

Pro soutěžní úřady Bulharska, Kazachstánu, Rumunska, Ukrajiny a několika zemí Blízkého východu a severní Afriky (MENA) vedl vzdělávací semináře o aplikaci empirických technik a ekonomické analýzy při vyšetřování případů v oblasti hospodářské soutěže.

 

Goran Serdarević

Associate Director, Frontier Economics

 

Goran Serdarević se více než deset let aktivně věnuje ekonomickému poradenství a v současné době je ředitelem ve společnosti Frontier Economics Ltd., jedné z největších evropských poradenských firem zaměřujících se na otázky hospodářské soutěže. Je rovněž soudní znalec v oboru ekonomiky (specializace soutěžní ekonomie) zapsaný v evidenci Ministerstva spravedlnosti ČR.

Goran pracoval na řadě případů v oblasti hospodářské soutěže, včetně významných vyšetřování zneužití dominantního postavení, posuzování fúzí a přezkumů trhu před Evropskou komisí i mnoha místními soutěžními orgány. Působil jako ekonomický poradce Slovak Telekom během šetření Komise v průběhu let 2009–2015 (případ AT.39523) a byl také součástí následného procesu odvolání u Soudního dvora EU (T-827/14 a T-851/14). Goran rovněž pracoval na řadě významných navrhovaných spojení podniků, včetně úspěšného spojení společností Vodafone a Liberty Global v Česku, Německu, Maďarsku a Rumunsku (M.8864) nebo pokusu o spojení mobilních operátorů O2 a H3G ve Velké Británii a úspěšného odvolání u Tribunálu Soudního dvora EU (M.612). Goran má bohatou zkušenost s posuzováním škody vzniklé v souvislosti s narušením hospodářské soutěže, ať už v důsledku zneužití dominantního postavení nebo kartelových dohod a pracoval na případech ve Velké Británii, České republice, Slovensku a Polsku.

Před nástupem do společnosti Frontier Economics působil v poradenských společnostech EEIP a McKinsey & Co. Získal doktorát z ekonomie na Univerzitě Karlově v Praze a magisterský titul z ekonomie na Ludwig-Maximilians-Universität v Mnichově. Hovoří plynně česky, srbsky/chorvatsky, anglicky a domluví se německy. 

 

 

PANEL IV:

VERTIKÁLNÍ DOHODY – NOVÝ PŘÍSTUP ÚŘADU: VYŠŠÍ OCENĚNÍ SPOLUPRÁCE SOUTĚŽITELŮ

 

Lenka Svobodová

ÚOHS

 

Lenka Svobodová absolvovala v roce 1995 Vysoké učení technické v Brně a od téhož roku pracuje pro Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Od počátku svého působení na Úřadu se věnovala oblasti spojené s ochranou hospodářské soutěže proti jejímu nedovolenému narušení zejména dohodami soutěžitelů či zneužitím dominantního postavení. Řešené případy zahrnovaly celou řadu oblastí, především energetiku, zdravotnictví a farmaceutiku, zemědělství, lesní a vodní hospodářství, maloobchodní prodeje zboží atd.

V roce 2018 byla jmenována vedoucí Oddělení dominance a vertikálních dohod – výroba a v roce 2021 byla jmenována ředitelkou Odboru dominance, fúzí a vertikálních dohod.

prezentace prezentace 688 KB

 

Jiří Kindl

Skils, advokátní kancelář

 

Jiří Kindl je partnerem v advokátní kanceláři Skils, s. r. o., (dříve WEIL, GOTSHAL & MANGES), kde se dlouhodobě specializuje zejména na problematiku ochrany hospodářské soutěže. Vystudoval summa cum laude Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Právo studoval též na University of Limerick v Irsku a v rámci postgraduálního kursu Magister Juris na Faculty of Law University of Oxford (University College), kde obdržel vyznamenání (Distinction) a Clifford Chance Prize (nejlepší student ročníku v programu Magister Juris), Winter Williams Prize (nejlepší student v předmětu European Business Regulation) a Monckton Chambers Prize (nejlepší student v předmětu Competition Law). Je autorem či spoluautorem mnoha publikací na téma soutěžního práva v České republice i zahraniční, zejména například publikací Soutěžní právo (Praha: C. H. Beck, 2006; 2012; 2021), Zákon o ochraně hospodářské soutěže. Komentář (Praha: C. H. Beck, 2007, 2010, 2016), Zákon o významné tržní síle. Komentář (Praha: C.H. Beck 2017) a Zákon o náhradě škody v oblasti hospodářské soutěže. Komentář (Praha: C.H. Beck, 2019). Externě vyučuje soutěžní právo a ekonomii na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Má mimořádně rozsáhlé zkušenosti s řízeními u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, Evropské komise i u civilních soudů a je pravidelně zmiňován mezi nejlepšími právníky v oblasti hospodářské soutěže v České republice prakticky ve všech relevantních referenčních publikacích (například Chambers Europe, Global Competition Review, Legal500 atp.).

prezentace prezentace 882 KB

 

Petr Zákoucký

Dentons Europe, advokátní kancelář

 

Petr Zákoucký je vedoucím partnerem pražské kanceláře Dentons. Je také vedoucím energetické praxe a spoluvedoucím korporátní praxe. Má 15 let zkušeností s poskytováním právního poradenství v oblasti M&A transakcí, hospodářské soutěže, regulace a soudních sporů. Soustředí se především na odvětví energetiky, ropy, zemního plynu, těžby a infrastruktury. Má rovněž bohaté zkušenosti se zastupováním klientů působících v sektorech life science, strojírenství, výroby a IT. Jako poradce se podílel na řadě významných M&A transakcí a soudních sporů v České republice i celé řadě evropských a mimoevropských jurisdikcí, včetně Afriky, Austrálie, Asie či USA. Chambers Europe řadí Petra mezi přední právníky v České republice oblasti projektů a energetiky (Band 1) a v oblasti hospodářské soutěže a antimonopolního práva (Band 2).

Petrovy zkušenosti zahrnují poradenství v otázkách regulace a zastupování před národními a evropskými regulačními orgány; přípravu a vyjednávání obchodních dohod, včetně dohod o společném podniku, dohod o dlouhodobých dodávkách či aukční dokumentace, proces přípravy fúze a návrhu na antimonopolní vyšetřování před českými, slovenskými a evropskými orgány; poradenství v otázkách státní podpory, včetně podání stížností Komisi EU; poradenství ohledně záležitostí týkajících se životního prostředí a veřejných zakázek; zastupování před soudy ČR a EU; a poradenství ohledně strukturování ochrany investic (BITs).

prezentace prezentace 827 KB

 

 

PANEL V:

NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY O ZAHRANIČNÍCH SUBVENCÍCH NARUŠUJÍCÍCH VNITŘNÍ TRH

 

Petr Solský

místopředseda ÚOHS

 

Petr Solský absolvoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně v roce 1998. Na téže fakultě složil rigorózní zkoušku v oboru trestního práva. V minulosti působil na vedoucích pozicích ve státní správě, například na Ministerstvu vnitra či Ministerstvu zahraničních věcí. V letech 2003 až 2010 pracoval na Stálém zastoupení České republiky při Evropské unii v Bruselu, kde byl zodpovědný za vedení sekce justice a vnitra včetně koordinace příprav českého předsednictví v Radě Evropské unie. Po návratu do České republiky působil v soukromém sektoru v advokacii, následně zejména v oblasti informačních a komunikačních technologií, mimo jiné jako náměstek ministra vnitra pro tuto oblast v letech 2013 až 2014. Dlouhodobě se zabývá řadou oblastí trestního a správního práva včetně úpravy veřejných zakázek a oblastí nedovolené veřejné podpory. Je dlouholetým členem Komise pro hodnocení dopadů regulace Legislativní rady vlády (komise RIA).

Petr Solský byl 5. dubna 2016 jmenován místopředsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a pověřen řízením Sekce legislativy a veřejné regulace.

prezentace prezentace 257 KB

 

Marek Martyniszyn

Queen's University Belfast

 

Prof. Marek Martyniszyn je profesorem soutěžního práva a soutěžní politiky na Queen's University Belfast (Severní Irsko). Specializuje se na mezinárodní a přeshraniční aspekty soutěžního práva a soutěžní politiky, včetně limitování extrateritoriálních pravomocí a zapojení státu do protisoutěžních praktik. Ve svém výzkumu se zaměřuje na nové systémy a instituce zabývající se hospodářskou soutěží, zejména v rozvojových zemích a ekonomikách v procesu transformace. Profesor Martyniszyn je nevládním poradcem Mezinárodní soutěžní sítě (ICN). Svou práci prezentoval také na různých dalších fórech, včetně UNCTAD a COMESA. Jeho internetový profil je k dispozici na adrese: http://go.qub.ac.uk/Martyniszyn

 

 

Filip Křenek

DG Competition

 

Filip Křenek je členem pracovní skupiny pro zahraniční subvence na Oddělení mezinárodních vztahů Generálního ředitelství pro hospodářskou soutěž Evropské komise. 

Na Generálním ředitelství pro hospodářskou soutěž začal pracovat v roce 2018, a to na oddělení s odpovědností za vztahy s Evropským parlamentem, Radou a dalšími orgány EU. V době svého působení na tomto oddělení sledoval soutěžní aspekty například v legislativě, týkající se přístupu firem na digitální platformy, v oblasti férového zdanění či víceletém finančním rámci pro roky 2021–2027. Mezi lety 2019–2020 působil na Generálním ředitelství pro regionální politiku Evropské komise jako koordinátor komunikačních a informačních aktivit pro Česko a Slovensko a v rámci svého působení na Generálním ředitelství pro zahraniční obchod se podílel také na přípravě nových obchodních dohod se zeměmi Latinské Ameriky (Chile, Mexiko, MERCOSUR) . 

Od června 2020 se podílí na přípravě a projednávání návrhu nařízení Komise o zahraničních subvencích narušujících vnitřní trh. V současnosti se zaměřuje na implementaci tohoto nařízení.

prezentace prezentace 213 KB 

 

 

WORKSHOP I: Nad rámec ECN+

Novela ZOHS a související otázky z praxe

 

Aleš Drbal

ÚOHS

 

Aleš Drbal absolvoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně v roce 2004. Na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže působí jako právník od roku 2006, když za tu dobu prošel různými pozicemi na prvním i druhém stupni. V současné době je vedoucím Oddělení druhostupňového rozhodování HS a zároveň je již od roku 2011 předsedou rozkladové komise pro oblast ochrany hospodářské soutěže a významné tržní síly a rozkladové komise pro oblast veřejné podpory a přístupu k informacím. Na podzim 2009 absolvoval stáž na Generálním ředitelství Evropské komise pro hospodářskou soutěž.

Před nástupem na Úřad pracoval v advokátní kanceláři s generální praxí v Brně. V minulosti byl rovněž činný jako externí lektor na některých školách.

Pravidelně přispívá do česko-slovenského soutěžněprávního časopisu Antitrust

 

Lenka Štaflová

ÚOHS

 

Lenka Štaflová působí na úseku hospodářské soutěže Úřadu od roku 2001. V letech 2004 až 2006 řídila odbor restriktivních praktik pro oblast potravinářství, zemědělství a maloobchodu. Od roku 2014 je vedoucí Oddělení kartelů 1. Pravidelně se účastní šetření na místě prováděných Úřadem jako vedoucí týmu, na řadě místních šetření se podílí i organizačně.  V poslední letech se věnuje i přednáškové činnosti pro vybrané státní organizace se zaměřením na detekci bid-riggingu a vede pracovní skupinu Úřadu zabývající se úpravou stávající metodiky Úřadu pro výpočet pokut.

Lenka Štaflová je absolventkou magisterského studia na Ekonomicko-správní fakultě Univerzity Pardubice. 

 

Robert Neruda

HAVEL & PARTNERS, advokátní kancelář

 

Robert Neruda je partnerem a vedoucím týmu soutěžních právníků a ekonomů v advokátní kanceláři HAVEL & PARTNERS. Před příchodem do kanceláře působil jako místopředseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Specializuje se na poradenství v oblasti kartelů, zneužití dominance a soutěžně-právního posuzování fúzí a akvizic, významné tržní síly a veřejné podpory, compliance a FDI. V roce 2017 byl vyhlášen jedním ze šesti nejvíce inovativních právníků České republiky a pod jeho vedením advokátní kancelář pětkrát vyhrála Právnickou firmu roku v kategorii soutěžní právo (2013, 2015, 2016, 2017, 2020). 

V letech 2004 a 2005 byl asistentem soudce Nejvyššího správního soudu. Přednáší na Masarykově univerzitě v Brně a často též na mezinárodních odborných konferencích. Je spoluautorem komentáře k soutěžnímu zákonu a autorem či spoluautorem několika desítek odborných článků. Je rovněž zakládajícím členem platformy Rozumné právo a členem redakčních rad časopisu Antitrust a Oxford Competition Law.

 

Michal Petr

Univerzita Palackého v Olomouci

 

Michal Petr je odborným asistentem na Katedře mezinárodního a evropského práva Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vyučuje evropské právo se zaměřením na právo hospodářské soutěže, státní podporu, veřejné zakázky a regulaci síťových odvětví. Zkušenosti v těchto oblastech získal díky svému působení u Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v letech 2011 a 2012 a zejména na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, kde byl zaměstnán od roku 2003 jako ředitel Legislativně právního odboru, od roku 2009 jako ředitel Sekce legislativy a mezinárodních záležitostí a konečně v letech 2010–2015 jako místopředseda Úřadu.

Je autorem řady publikací na téma soutěžního práva, sektorové regulace a vybraných otázek správního trestání, členem redakční rady časopisů Antitrust a Public Governance, Administration and Finances Law Review, jakož i národním korespondentem časopisu European Competition and Regulatory Law Review. Je rovněž členem rozkladové komise České národní banky a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. 

 

 

WORKSHOP II: Soutěž a/nebo regulace – vybrané případy

 

Pavel Breinek

ÚOHS

 

Pavel Breinek je absolventem doktorského studijního programu Hospodářská politika Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity. Pracoval jako odborný asistent na Ústavu ekonomie Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně a Ústavu ekonomiky Fakulty podnikatelské Vysokého učení technického v Brně, kde se ve své výzkumné, publikační a pedagogické činnosti věnoval oblasti ekonomie a hospodářské politiky.

Od roku 2018 působí na Úřadě pro ochranu hospodářské soutěže, kde se spolupodílí na řešení problémů týkajících se zneužití dominantního postavení a zakázaných vertikálních dohod. V roce 2021 se stal vedoucím Oddělení dominance a vertikálních dohod – výroba.

prezentace prezentace 221 KB

 

Ondřej Dostal

ČEZ, a. s.

 

Ondřej Dostal vede skupinu soutěžní compliance ČEZ, a. s., zajišťující soulad jednání společností Skupiny ČEZ se soutěžním právem. V letech 2007–2014 působil jako expert Stálého zastoupení České republiky při Evropské unii pro hospodářskou soutěž, veřejnou podporu a veřejné zakázky. Ředitelem mezinárodního odboru a členem rozkladové komise ÚOHS byl mezi lety 2004–2007. Je rovněž spoluautorem odborných publikací na téma soutěžního práva.

prezentace prezentace 639 KB

 

 

 

 

 

Jan Měkota

ROWAN LEGAL, advokátní kancelář

 

Jan Měkota vede soutěžní specializaci ROWAN LEGAL. Klientům poskytuje komplexní poradenství ve všech agendách z oblasti práva hospodářské soutěže počínaje kartely a konče veřejnou podporou a soukromoprávním vymáháním škody v oblasti hospodářské soutěže. Společně se svým týmem zastupuje klienty v řízeních před Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže, jinými národními soutěžními úřady či Evropskou komisí. V rámci tohoto svého zaměření se dlouhodobě podílí na projektech implementace firemních systémů soutěžní a trestní compliance zaměřených zejména na prevenci v soutěžní a trestněprávní oblasti.

Soutěžní poradenství Jan poskytuje zejména klientům ze sektoru informačních technologií a telekomunikací, dodavatelům v oblasti energetiky, stavebnictví nebo e-commerce. Členem týmu ROWAN LEGAL je již od roku 2013.

prezentace prezentace 215 KB

 

              

WORKSHOP III: Zjišťování obratu podniku ve smyslu směrnice o nekalých obchodních praktikách – praktické otázky

 

Jana Zmeškalová

ÚOHS

 

Jana Zmeškalová absolvovala Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně v roce 2005. Na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže působí od roku 2014. V současné době je ředitelkou Odboru metodiky a kontroly tržní síly, od září 2016 vedla Oddělení významné tržní síly. V letech 2014–2015 pracovala jako tajemnice rozkladové komise na Oddělení druhostupňového rozhodování pro oblast hospodářské soutěže, kde se podílela na zpracování rozhodnutí a obhajobě závěrů Úřadu před správními soudy v řadě významných kauz.

Před nástupem na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže působila sedm let jako asistentka předsedy senátu trestního kolegia Nejvyššího soudu. V letech 2005–2007 pracovala v advokátní kanceláři.

 

 

Ondřej Vondráček

Lexperanto, z. s.

 

Ondřej Vondráček je členem spolku pro srozumitelné a přístupné právo Lexperanto, kde se zabývá IT řešeními v právu, zejména pak transparentností korporátních vlastnických struktur, včetně malých a středních podniků, a daňové transparentnosti. V této oblasti publikoval několik monografií a řadu odborných článků. Krom toho působí v unijních institucích a pracoval v mezinárodní advokátní kanceláři. Je absolventem Právnické fakulty Univerzity Karlovy, College of Europe a SciencesPo.

prezentace prezentace 1.2 MB 

cs | en
+420 542 167 111 · posta@uohs.gov.cz